Film

2-5 aprilie – Saptamana festivalurilor – proiectii speciale pentru liceeni

25-aprilie-saptamana-festivalurilor-proiectii-speciale-pentru-liceeni-2013-130328123420

Organizatori: Asociatia One World Romania, Societatea Culturala NexT, Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc, Asociatia ESTENEST
Partener: Centrul Ceh Bucuresti
Cu sprijinul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti
In saptamana intitulata „Sa stii mai multe, sa fii mai bun” patru dintre cele mai importante festivaluri de film din Romania prezinta o serie de programe menite sa apropie elevii de liceu de cinematograf si de genuri cinematografice mai putin promovate de catre marii distribuitori in Romania: filmul documentar, filmul de animatie, filmul european. In fiecare zi a saptamanii elevii de liceu vor avea intalnire cu cate un festival de film si cu organizatorii acestuia si vor avea ocazia de a viziona filme din selectia acestor festivaluri.
De asemenea, acest proiect are ca scop obisnuirea elevilor de liceu cu notiunea de festival si ce presupune un astfel de eveniment (fie ca este vorba de film, teatru sau muzica). In felul acesta, tinerii vor fi si mai receptivi pe parcursul anului la evenimentele culturale care se desfasoara in orasul lor si vor opta sa participe si la aceste actiuni.
Programate in timpul saptamanii in ordinea in care se desfasoara pe parcursul anului, cele 4 festivaluri de film propun urmatorul program:
Marti, 2 aprilie / One World Romania / festival international de film documentar dedicat drepturilor omului
10:00 – Ce mica e lumea (Món petit), Marcel Barrena, Spania, 2012, 84 min
12:00 – Anatomia unei plecari (Anatomie des Weggehens), serban Oliver Tataru, Germania / Romania, 2012, 73 min
Miercuri, 3 aprilie / NexT / festival international de film de scurt si mediu metraj
10:00
Chefu’, Adrian Sitaru, Romania, 2011, 18′
• Proba (Audition), Eti Tsicko, Israel, 2010, 15′
In intimitate (A solas), Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15′
Radiere (Sudd), Erik Rosenlund, Suedia / Danemarca, 2011, 15′
The Greens, Serge Marcotte, Canada, 2010, 17′
Junior, Julia Ducournau, Franta, 2011, 21′
12:00
Lacrima (Teardrop), Damian John Harper, Germania / SUA, 2011, 15′
Milionarii (Os Milionarios), Mario Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15′
Zi instelata (Dia Estrelado), Nara Normande, Brazilia, 2011, 17′
 Ursul (Bear), Nash Edgerton, Australia, 2011, 11′
O mie de lucruri in comun, Sarra Tsorakidis, Romania, 2011, 18′
Superman, Spiderman sau Batman, Tudor Giurgiu, Romania, 2011, 11′
Kitschitoarele.2 FM, Cristian Nemescu, Romania, 2000, 17′
Poveste la Scara C, Cristian Nemescu, Romania, 2002, 15′
Alinuta, Matei Branea, Romania, 2006, 1′
Joi, 4 aprilie / EducaTIFF / festival international de film de lung-metraj
10:00 – Persepolis, Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi, 2007, 96 min
12:00 – Iluzionistul (L’Illusionniste), Sylvain Chomet, 2010, 80 min
Vineri, 5 aprilie / Anim’est / festival international de film de animatie
10:00 – Madagascar – carnet de voyage (12 min), Fard (13 min), A lost and found box of human sensation (15 min), My way (12 min), Kinematograph (12 min).
12:00 – Teclopolis (12 min), Toy Angel (13 min), Luminari (6 min), Il était une fois L’huile (15 min), Junk (7 min), Father (17 min), Edmond était un ane (15 min), Rising hope (10 min).
Locatie: Centrul Ceh Bucuresti, Str. Ion Ghica nr. 11, sector 3 (langa Biserica Rusa)
Participarea la proiectii este libera in limita locurilor disponibile.
Pentru programari: scoala.altfel@oneworld.ro / 0728 069 428

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top