Teatru

Festivalul Amintiri din copilarie, 15-17 iunie 2018, Parcul Tineretului, București

Teatrul Ion Creangă organizează în perioada 15-17 iunie 2018, în Parcul Tineretului din Capitală, o nouă ediţie a Festivalului Amintiri din Copilărie, o ocazie perfectă pentru a petrece timp de calitate alături de întreaga familie. Programul festivalului reuneşte o mulţime de activităţi dedicate publicului de toate vârstele: scena găzduieşte spectacole şi concerte, iar în spaţiile conexe au loc ateliere, lecturi şi demonstraţii dintre cele mai interesante. Mimi şi statui vivante animă aleile, iar instalaţiile lansează adevărate provocări pentru tinerii exploratori.

Pornind de la Intrarea Șincai, Parcul Tineretului va fi transformat timp de trei zile într-un loc de joacă inedit și provocator: șotronul-maraton cu peste 1000 de pași marchează drumul până la Tamburul uriaș, Peretele cu pixeli, Căsuța Eco și alte instalații proiectate de arhitecții de la The Poster, care semnează design-ul scenografic al acestei ediții.
În premieră, Festivalul Amintiri din Copilărie găzduiește și două instalații din străinătate: „Cu capul în nori”, un spațiu delicat, pentru visători, creat de Michal Svironi (Israel), și „Marele Labirint”, conceput de Compania Itinerània (Spania) – 400 de metri pătrați de coridoare și enigme care vor putea fi vizitate în zilele de 16 și 17 iunie.
După ce au călătorit în toată lumea, sosesc de departe clovni, muzicieni, actori și acrobați.  Printre musafirii celei de-a V-a ediții a festivalului se numără teatre și companii independente din Columbia (Compania Aainjaa), Danemarca (Teatrul Paolo Nani), Italia (La Sbrindola) și Spania (Karcocha și Compania Osadia). Acestora li se adaugă îndrăgitul duo româno-australian, Dr. Bubble și Milkshake, dar și artiști locali, care vor fi prezenți cu spectacole de teatru și ventrilocie, concerte și demonstrații de dans. Programul este completat de un concert special, susținut de Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale duminică, 17 iunie, în închiderea festivalului.
Tonul distracției este dat în fiecare zi de Șerban Copoț, maestru de ceremonii și ghid cu experiență în recomandarea celor mai năstrușnice Amintiri. Sub atenta supraveghere a acestuia, publicul va descoperi atât surprizele prevăzute pe scena colorată, cât și activitățile din spațiile conexe, transformate în centre de activități: Poienița cu Ateliere – spațiul de întâlnire al micilor artiști plastici și meșteșugari, Cortul Poveștilor, unde au loc ateliere-lecturi și întâlniri cu autorii preferați sau Cortul Transformărilor distractive, pregătit pentru toți cei care își doresc să facă parte din alaiul de carnaval.
În mod tradițional, festivalul include și activități dedicate celor mai mici spectatori, copii cu vârsta sub 4 ani, dar și bebeluși curioși, care sunt așteptați alături de părinți la ateliere senzoriale, ateliere de mișcare creativă, pilates și sesiuni de pictură abstractă.
Programul complet al Festivalului Amintiri din Copilărie, precum și harta acestei ediții pot fi consultate online, pe amintirifest.ro și teatrulioncreanga.ro, și pe pagina de Facebook a Teatrului Ion Creangă. Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.

PROGRAMul Festivalului AMINTIRI DIN COPILĂRIE
VINERI, 15 IUNIE
SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ
10:00 – 10:30, „România dodoloață”, spectacol de teatru (6+), Teatrul Ion Creangă
10:30 – 11:30, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
17:30 – 18:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
18:00 – 19:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania
19:30 – 20:00, „Crina și păpușile vorbitoare”, spectacol de ventrilocie (4+), Crina Zvobodă
20:00 – 20:30, Trouble Crew & Rareș Varniote
20:30 – 21:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
CORTUL POVEȘTILOR
10:00 – 10:30, „Pernuțele somnoroase”, atelier de teatru și mișcare (1-5), Teatrul Ion Creangă
11:00 – 12:00, „Pictură cu degetele… palmele, tălpile, năsucul și urechile”, atelier (1-3), Trima Events
15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel
20:00 – 21:00, „Cine a fost Leonardo da Vinci?”, atelier și lectură (7-10), Editura Pandora M
CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE
14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+)”, Fundația Calea Victoriei
17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania
21:00 – 22:00, Petrecerea AMINTIRI (4+)
POIENIȚA CU ATELIERE
14:00 – 16:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events
17:00 – 19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu
*ALTE ACTIVITĂȚI*
11:00 – 14:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
15:00 – 20:00, Cabina foto
16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai
SÂMBĂTĂ, 16 IUNIE
SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ
11:00 – 12:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România
12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
13:00 – 13:30, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
18:00 – 18:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania
18:30 – 19:00, Trouble Crew & Rareș Varniote
19:00 – 19:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia
19:30 – 20:50, „Pantalone în lună”, spectacol de teatru (5+), Teatrul Ion Creangă
SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI
16:00 – 16:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia
20:00 – 20:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania
CORTUL POVEȘTILOR
10:00 – 10:30, Atelier de mișcare creativă (1-5), coord. Andra Burcă
11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events
13:00 – 14:00, „Brotacul”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M
15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel
20:00 – 21:00, „Spiridușii luminii”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M
CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE
11:00 – 14:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania
15:00 – 17:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+)”, Fundația Calea Victoriei
18:00 – 20:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events
21:00 – 22:00, Atelier practic de astronomie: transformările cerului înstelat (5+), Fundația Calea Victoriei
POIENIȚA CU ATELIERE
10:00 – 13:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu
14:30 – 16:30, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events
17:30 – 19:30, Atelierul astronauților lunatici: planete pictate și măști de carnaval din Veneția de altădată (5+), Fundația Calea Victoriei
LABIRINTUL
11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania
*ALTE ACTIVITĂȚI*
10:00 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai
11:00 – 14:00, Cabina foto
11:00 – 13:00, Graffiti pe Tamburul uriaș
15:00 – 20:00, Cabina foto
16:00 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
17:00 – 19:00, Graffiti pe Tamburul uriaș
DUMINICĂ, 17 IUNIE
SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ
10:00 – 11:15, Jocurile copilăriei
11:30 – 12:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
13:00 – 13:30, Recital de balet, Victoria Dance Studio
13:30 – 14:00, Recital de balet, Liceul de Coregrafie Floria Capsali
14:00 – 14:30, Concert White Bandana, Music4All School
14:30 – 14:45, Recital de baglamas, Antonia Cojocaru
15:30 – 16:30, Atelier de inițiere în ritm și mișcare: Ritmul comun (5+), coord. Irina Bardoczi și Lucian Conțiu
16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia
17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca
18:00 – 19:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România
19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania
19:30 – 20:00, Trouble Crew & Rareș Varniote
20:00 – 20:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia
20:30 – 21:00, Concert Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale
SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI
11:00 – 11:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia
17:00 – 17:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania
CORTUL POVEȘTILOR
10:00 – 10:30, Atelier de Pilates pentru mămici și bebeluși, Victoria Dance Studio
11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events
13:00 – 14:00, „Elmer și ursulețul pierdut”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M
15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel
CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE
11:00 – 13:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna” (13+), Fundația Calea Victoriei
14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events
17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania
 POIENIȚA CU ATELIERE
10:00 – 13:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events
13:30 –  15:30, Atelier de creație: accesorii de poveste (4+), Trima Events
16:30 –  19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu
LABIRINTUL
11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania
*ALTE ACTIVITĂȚI*
11:00 – 14:00, Cabina foto
11:30 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai
13:00 – 16:00, Atelier eco-creativ „Plant a sloop” (4+), SLOOP, la Căsuța ECO
15:00 – 20:00, Cabina foto
16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top