Special

Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului BABEL, ediția a V-a, 1 -12 iunie

Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului BABEL, ediția a V-a, va avea loc la Târgoviște între 1 și 12 Iunie 2015. Anul acesta, am decis să separăm festivalul în două mari evenimente: între 1 și 5 Iunie va avea loc renașterea Festivalului Păpușilor Vii, dedicat teatrului de animație, iar între 6 și 12 Iunie vor fi programate evenimentele de teatru, teatru de stradă, dans și muzică proprii Festivalului BABEL.

festivalul-babel-2015-ifestival„justify”>Festivalul Păpușilor Vii este un concept unic, încercând să separe în conștiința publicului târgoviștean noțiunile de „teatru de păpuși” și „teatru pentru copii”. Teatrul de animație are o tradiție milenară, răspândită pe întreg globul, adresându-se deopotrivă adulților cât și celor mici, iar Festivalul Păpușilor Vii este conceput în așa fel încât să aducă în atenția publicului contemporan măiestria și dinamismul deosebit al acestei forme de artă unice. Organizat cu sprijinul celei mai longevive organizații teatrale din istorie – UNIMA – prin intermediul doamnei Irina Niculescu, Festivalul Păpușilor vii va avea invitate teatre notabile din țară (Teatrul Țăndărică, Opera Națională Comică, Teatrul Toma Caragiu Ploiești, Teatrul Național Târgu-Mureș), cât și din lume (Italia, Iran).
Cea de-a V-a ediție a Festivalului BABEL se dorește o continuare și o rafinare a temei abordate anul trecut, și anume ”Vorbire”. În 2014, Festivalul BABEL a fost singura manifestare artistică de amploare dedicată artelor spectacolului practicate de minorități lingvistice, etnice și politice din România. Am avut invitați din comunități mai mult sau mai puțin izolate și exotice, de la Țara Bascilor la Nordul extrem al Suediei (zonă locuită de populația Saami), de la India de Sud-Est la comunitatea Țiganilor Băieși din Ungaria și Serbia, din Iran și până în Turcia.
Anul acesta am confirmat invitați din Armenia, Italia, Franța, Spania, Coreea de Sud, Portugalia, Ucraina, Anglia, Scoția, Iran, Israel și Ungaria. Pe lângă diversitatea copleșitoare pe care o propunem, țintim mai mult decât oricând spre o calitate ireproșabilă a spectacolelor propuse, având așadar ca invitat de gală un spectacol al Royal Shakespeare Company de la Stratford-Upon-Avon, locul nașterii lui William Shakespeare, una din cele mai importante instituții teatrale din lume.
Festivalul BABEL este un demers în continuă creștere, un festival la nivel european, conceput și realizat în așa fel încât să confirme importanța Teatrului Tony Bulandra Târgoviște ca un adevărat „teatru de interes național”.

PROGRAM
LUNI, 1 IUNIE
10.00 – Scena în aer liber Primărie: LITTLE IMPRO
11.00 – Scena în aer liber Primărie: JOCURI INTERACTIVE / ANIMAȚII COPII
16.00 – Foaier Teatrul Tony Bulandra: Vernisajul expoziției de fotografie semnată Ion BARBU
16.30 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: SHOES – Teatrul Național Târgu Mureș (spectacol pentru copii)
18.00– B-ul Carol I – Centrul Vechi: PARADA PĂPUȘILOR GIGANT
MARȚI, 2 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Scott JOHNSTON, Scoția
16.00 – SALA MARE  a Tetrului Tony Bulandra: PETER PAN – Teatrul Ciufulici Ploiești (spectacol pentru copii)
18.00 – Scena în aer liber Primărie: TEATRUL MASCA BUCUREȘTI
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: ARLECCHINO, ARIANNA E IL MINOTAURO – Teatrul PANTAKIN, Italia (spectacol de Commedia dell”Arte)
MIERCURI, 3 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Scott JOHNSTON, Scoția
11.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: HANSEL ȘI GRETEL – Opera Națională Comică pentru Copii, București
16.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: SCAUNELE – Spectacol IRAN?
18.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: SATIERYKON – Teatrul Tony Bulandra
20.00– Scena în aer liber Primărie: DRUM & FIRE, spectacol foc/animație
JOI, 4 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Scott JOHNSTON, Scoția
11.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: CUI I-E FRICĂ DE BAU-BAU? – Teatrul Țăndărică, București (spectacol pentru copii)
16.00– Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: YELLOW MAGPIES, Scoția
18.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: CASA BERNARDEI ALBA – Bekescsabai Jokai Szinhaz, Ungaria
VINERI, 5 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Suren Shahverdian, Armenia
11.00 – Sala Mihai Popescu– ALBĂ CA ZĂPADA – Teatrul Tony Bulandra
16.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: RULETA RUSEASCĂ, Teatrul de Artă București
18.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: ADUNAREA PĂSĂRILOR – Teatrul Țăndărică, București (spectacol pentru toate vârstele)
20.00– Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: YELLOW MAGPIES, Scoția
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  Stelu ENACHE
SÂMBĂTĂ, 6 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Suren Shahverdian, Armenia
14.00 – Scena în aer liber Primărie: ARLECCHINO, ARIANNA E IL MINOTAURO – Teatrul PANTAKIN, Italia (spectacol de Commedia dell”Arte)
15.00– Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: DURERI FANTOMĂ, Teatrul de Artă București
17.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE? – Teatrul ACT, București
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: ULTIMA ÎMBUCĂTURĂ DIN DRAGOSTE – Compania de Teatru-Dans MICROBIS, Sibiu
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  WHITE MAHALA
DUMINICĂ, 7 IUNIE
10.00 – 12.00 – Sala Oglinzi: ATELIER teatral susținut de Suren Shahverdian, Armenia
17.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: ROZMARIN sau MĂGHIRAN – Teatrul Tony Bulandra
20.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: O NOAPTE FURTUNOASĂ, Teatrul de Garaj și Curte AUĂLEU, Timișoara
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  ANTRACT
LUNI, 8 IUNIE
15.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: HABEMUS BEBE, Compania ART NO MORE, București
17.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: PINK CONFETI – Compania ETCH, Anglia
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: UNDEVA LA PALILULA – proiecție film
MARȚI, 9 IUNIE
15.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: BHARAT, BLIGHTY AND THE BARD – Royal Shakespeare Company, Anglia
17.00 – Foaier Teatru:  SHAKESPEARE WALLA – Proiecție film
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: PINK CONFETI – Compania ETCH, Anglia
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  Taraful de la Mârșa
MIERCURI, 10 IUNIE
15.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: Un Tranvai Numit Dorință, Teatrul UnTeatru, București
17.00 – Complex Muzeal Curtea Domnească:  Marta Landjanski, Ungaria– spectacol de dans contemporan
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: BALCANICELE  – Teatrul Tony Bulandra
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  Tula Skyland, Israel-Cuba-Spania
JOI, 11 IUNIE
15.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: Dacă ăla e cu aia, aia a lui cu cine-o fi?, Teatrul 3/3, Brăila
17.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra:  BHARAT, BLIGHTY AND THE BARD – Royal Shakespeare Company, Anglia
19.00 – Sala Studio a Teatrului Tony Bulandra: NOCTAMBULĂ PRINTRE VERSURI – recital Ioana Crăciunescu, Franța
20.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: RADICALL – Compania ChangPa, Corea de Sud
21.30 – Scena în aer liber Primărie: Concert:  Anca Pârlea Band
VINERI, 12 IUNIE
17.00 – SALA MARE  a Teatrului Tony Bulandra: TREI SURORI  – Teatrul Maghiar din UKRAINA
20.00 – Party de închidere a festivalului! – curtea interioară

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top