Teatru

Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii „100, 1.000, 1.000.000 de Poveşti”

Sute, mii, milioane de povești își așteaptă publicul începând cu data de 27 septembrie! Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii organizat de Teatrul Ion Creangă celebrează împlinirea a 10 ani prin o întoarcere la caracterul competițional, concursul pentru Cel mai bun spectacol de teatru pentru copii aducând în fața publicului unele dintre cele mai valoroase producții de gen ale momentului.

FITC-2014-Teatrul-Ion-CreangaPentru a putea găzdui cele 30 de spectacole selectate, Festivalul se va desfășura în mai multe săli de teatru, dar și în spații mai puțin convenționale. Astfel, Poveștile vor fi invitate, timp de o săptămână, la Palatul Național al Copiilor, Teatrul Excelsior, Teatrul de Comedie, Centrul Național de Dans București sau Biblioteca Națională a României. Acestora li se adaugă un program de evenimente susținute în aer liber, în Parcul Cișmigiu și o spectaculoasă paradă a trupei Mr. Pejo’s Wandering Dolls din Sankt Petersburg, Rusia, care va avea loc în Centrul Vechi.
Printre invitați se numără companii din străinătate ‒ L’Animé (Spania), TPO (Italia), La Passionata Svironi (Israel), Nat Gras (Belgia), dar și teatre ‒ Teatro Il Telaio (Italia), Teatro La Baracca-Testoni Ragazzi (Italia), Theatre La Guimbarde (Belgia), Theatre of Suitcase (Polonia), Dramatichen Teatar (Bulgaria) sau Louis Pearl (S.U.A), un favorit al festivalurilor fringe din întreaga lume.
Programul va fi completat de o selecție variată de spectacole susținute de teatre și companii din București și nu numai: Teatrul Excelsior (București), Teatrul de animație Țăndărică (București), Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” (București), Teatrul Luceafărul (Iași), Teatrul Arlechino (Brașov), Trupa Arcadia (Teatrul Regina Maria, Oradea), Teatrul Municipal Bacovia (Bacău), Teatrul Mignon (București), Lumea lui Momo (București) sau MiniArtShow (București).
În juriul ediției aniversare se vor afla atât personalități din domeniul teatrului pentru copii din România, cât și din străinătate, precum Rosamunde Hutt – regizoare (Marea Britanie), Charles Way – dramaturg (Marea Britanie) sau Slobodan Marković – Director al Festivalului internațional de teatru pentru copii de la Subotica (Serbia).
Cel mai important eveniment al Teatrului Ion Creangă va avea loc însă pe data de 27 septembrie, la Palatul Național al Copiilor, cu ocazia premierei spectacolului „Amintiri din Copilărie. Secondat de Iuliana Vîlsan, care a semnat scenografia acestui spectacol, și coregrafa Larisa Barbu, regizorul Peter Kerek a imaginat un Humulești modern, dinamic și amuzant, care nu își pierde nimic din esență sau farmec.
Programul Festivalului, precum și ghidul „Celor mai frumoase povești povestite pe scurt părințilorpot fi consultate și descărcate pe www.teatrulioncreanga.ro, secțiunea Noutăți.
Biletele au fost puse în vânzare în rețeaua Eventim – online, pe website-ul www.eventim.ro, dar și în magazinele partenere: Germanos, Domo, Vodafone, Orange, Librăriile Cărturești și Humanitas. Acestea se pot achiziționa și de la Casa de Bilete special amenajată la sediul Teatrului Ion Creangă (aflat în renovare) din Str. Piața Amzei, nr. 13.

PROGRAM
27 SEPTEMBRIE
11:00 ― ACASĂ, La Baracca-Testoni Ragazzi, Bologna, Italia ―Teatrul de Comedie, Sala Studio
11:00 ― PRINȚUL FERICIT, Teatrul Luceafărul Iași, România ―Palatul Naţional al Copiilor
17:00 ― ACASĂ, La Baracca-Testoni Ragazzi, Bologna, Italia ―Teatrul de Comedie, Sala Studio
19:00 ― AMINTIRI DIN COPILĂRIE, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Palatul Naţional al Copiilor
28 SEPTEMBRIE
11:00 ― NOAPTE BUNĂ!, Trupa Hopa Trop, București, România ―Teatrul de Comedie (Sala Studio)
11:00 ― AMINTIRI DIN COPILĂRIE, Teatrul Ion Creangă, București, România ― Palatul Naţional al Copiilor
17:00 ― COCOS, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Spectacol susținut pentru copii din centre de plasament ― Biblioteca Națională a României
18.00 ― DE-AŞ FI SCUFIŢA ROŞIE, Teatrul Ion Creangă, București, Romania ―Teatrul Excelsior
29 SEPTEMBRIE
10:00 ― ADEVĂRATUL REGE DIN AZIRIUT, Dramatichen Teatar, Targovishte, Bulgaria ―Teatrul Excelsior
11:00 ― CEI TREI PURCELUȘI, Trupa A fost odată ca niciodată, București, România ―Parcul Cişmigiu
11:00 ― PINGUINII MELOMANI, Teatrul Ion Creangă, București, România ― Spectacol pentru copii din centre de plasament ―Biblioteca Națională a României
17:00 ― UN LUP, O CAPRĂ ȘI TREI IEZI, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Parcul Cişmigiu
18:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
19:00 ― BHRAVA!, L’anime, Barcelona, SpaniaTeatrul Excelsior
30 SEPTEMBRIE
10.00 ― BHRAVA!, L’anime, Barcelona, SpaniaTeatrul Excelsior
10.00 ― CUI I-E FRICĂ DE BAU-BAU?, Teatrul Țăndărică, București, România Teatrul Țăndărică
11:00 ― SPRE VRĂJITORUL DIN OZ, MiniArtShow, București, RomâniaParcul Cișmigiu
11:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel  Institutul Francez
16:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)
17:00 ― CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul Țăndărică, București, RomâniaParcul Cișmigiu
18:00 ― LUMEA LUI PAPARIN, Teatrul Ion Creangă, București, RomâniaTeatrul Excelsior
18:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel  Institutul Francez
19:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)
1 OCTOMBRIE
10:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)
10:00 ― HAINELE CELE NOI ALE PRINȚULUI, Teatrul Excelsior, București, RomâniaTeatrul Excelsior
11:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
11:00 ― MUZICANȚII DIN BREMEN, Teatrul Mignon, București, RomâniaParcul Cișmigiu
17:00 ― MUZICANȚII DIN BREMEN, Teatrul Mignon, București, RomâniaParcul Cișmigiu
17:00 ― FLUTURI (Farfalle), Compania TPO, Prato, Italia Palatul Naţional al Copiilor
18:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
18:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)
19:00 ― ANOTIMPURI FERMECATE, Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia, OradeaTeatrul Excelsior
19:00 ― FLUTURI (Farfalle), Compania TPO, Prato, Italia Palatul Naţional al Copiilor
2 OCTOMBRIE
10:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)
10:00 ― FLUIERUL FERMECAT, Teatrul Arlechino, Brașov, RomâniaTeatrul Excelsior
11:00 ― ATACUL CLOWNILOR (Attack of Clowns) Teatr na walizkach, PoloniaParcul Cişmigiu
17:00 ― ATACUL CLOWNILOR (Attack of Clowns) Teatr na walizkach, PoloniaParcul Cişmigiu
17:00 ― ÎMBRĂȚIȘĂRI (Hugs), Il Telaio, Brescia, ItaliaTeatrul Excelsior
18:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)
18:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ―Institutul Francez
18:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia ―
19:00 ― ÎMBRĂȚIȘĂRI (Hugs), Il Telaio, Brescia, ItaliaTeatrul Excelsior
3 OCTOMBRIE
11:00 ― COCOȘELUL NEASCULTĂTOR, Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian”, București, România ― Parcul Cișmigiu
17:00 ― SPECTACULOASELE BALOANE DE SĂPUN (The Amazing Bubble Man), Louis Pearl, Oakland, California, S.U.A.―Teatrul Excelsior
17:00 ― AVENTURILE LUI HERMANN, Lumea lui Momo, București, RomâniaParcul Cișmigiu
18:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
18:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia ―
19:00 ― SPECTACULOASELE BALOANE DE SĂPUN (The Amazing Bubble Man), Louis Pearl, Oakland, California, S.U.A.―Teatrul Excelsior
4 OCTOMBRIE
11.00 ― PRÂSLEA CEL VOINIC … LA MINTE, Teatrul Municipal Bacovia, Bacău, RomâniaTeatrul Excelsior
11:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
17:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia ―
17:00 ― CARTIERUL POVEȘTILOR (The Hood), La Passionata Svironi, Tel-Aviv, Israel ― Institutul Francez
18:00 ― FESTIVITATEA DE ÎNCHIDERE ―Teatrul Excelsior
ATELIERE PENTRU COPII

  • ATELIER PENTRU COPII, MiniArtShow

30 Septembrie ‒ Ora 14:00 ‒ Parcul Cișmigiu

  • PANTOMIMĂ ȘI IMPROVIZAȚIE TEATRALĂ

Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian”

2 Octombrie ‒ Ora 15:00 ‒ Parcul Cișmigiu

  • ATELIER PENTRU COPII, Lumea lui Momo

3 Octombrie – Ora 15:00 ‒ Parcul Cișmigiu
Accesul la ateliere este gratuit, în limita locurilor disponibile.
EVENIMENTE PENTRU PROFESIONIȘTI DIN DOMENIUL TEATRULUI (PENTRU COPII)

  • WORKSHOP FREE YOUR MIND, AND THE REST WILL FOLLOW

Coordonator: Michal Svironi
30.09, 01 & 02.10 ― 10:00 ‒ Casa de Balet

  • WORKSHOP PRESENT/PRESENCE

Coordonator: Yaara Peraah
30.09, 01 & 02.10 ― 10:00 ‒ Casa de Balet

  • DEZBATERE: COPRODUCȚII între teatrele

pentru copii din România și străinătate
3 Octombrie ― 14:00 ‒ Biblioteca Națională a României

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top