Teatru

Incepe Festivalul International al Teatrului de Animatie „Bucurii pentru copii. Spectacole de colectie”

Afis_Ffestival_2013_teatru-de-animatieÎn perioada 14-24 noiembrie 2013, Teatrul de Animatie Tandarica invită publicul la cea de-a 9-a ediţie a Festivalului Internaţional al Teatrului de Animație „Bucurii pentru copii. Spectacole de colectie”.
Aflat sub motto-ul ”Construim poduri. Trecem granițe”, Festivalul Internaţional al Teatrului de Animație „Bucurii pentru copii. Spectacole de colectie” are scopul de a aduce în atenția publicului român diferite stiluri ale teatrului de animație și ale teatrului vizual din lume.
Timp de 11 zile, în cele 6 locaţii ale festivalului (Teatrul Țăndărică, Grand Cinema Digiplex, Şcoala nr.45, Spitalele de copii Grigore Alexandrescu şi Marie Curie, dar şi la Pavilionul Romexpo – în cadrul Târgului Internaţional Gaudeamus) vor avea loc spectacole de teatru pentru copii şi adulți jucate de trupe de profil din România și din străinătate (Anglia, Bulgaria, Croaţia, Franţa, Germania, Hong Kong-China, Italia, Polonia, SUA). De asemenea, cei mici şi cei mari vor fi răsfăţaţi cu spectacole-lectură, numeroase workshop-uri, lansări de carte, expoziții şi conferințe susținute de personalități din lumea teatrului mondial.
Festivalul Internaţional al Teatrului de Animație „Bucurii pentru copii. Spectacole de colectie” este realizat împreună cu Primăria Municipiului Bucureşti, Consiliul General al Municipiului Bucureşti, Ministerul Culturii, ASSITEJ România şi UNIMA România.

PROGRAM
Joi 14 noiembrie
Ora 10.00
MICA SIRENĂ, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Gabriel Apostol, Peste 4 ani; 60 min
Ora 17.15
Țăndărică, Foaier, Vernisaj expoziție Mihai Pastramagiu, Teatrul în diferite contexte
Ora 18.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Daniel Stanciu, Peste 3 ani; 70 min
Vineri 15 noiembrie
Ora 10.00
ALBĂ CA ZĂPADA, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 60 min
Ora 18.00
Țăndărică – Sala Studio, GOLEM, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Gabriel Apostol, Adulți; nonverbal; 50 min
Ora 19.30
MĂIASTRA, Proiect independent Ilona Hrestic, Adulți; nonverbal; 50 min
Sâmbătă 16 noiembrie
Ora 10.00 și ora 12.00
INIMĂ RECE, Teatrul pentru copii Ciufulici, Ploiești, Regia: Cristian Pepino, Peste 4 ani; 45 min
Ora 11.00
Grand Cinema Digiplex – Mall Băneasa, FRUMOASA ȘI BESTIA, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 5 ani; 60 min
Ora 17.00
Institutul Francez – Sala Atrium, Masterclass – Iulian Furtună, Franța, Actorul de animație și tehnicile franceze de mișcare corporală
Ora 18.00
TRAGEDIA OMULEȚULUI, Trupa maghiară a Teatrului pentru copii și tineret ARIEL, Tg. Mureș, Regia: Kovács Levente, Peste 12 ani; 80 min; în limba maghiară
Ora 20.00
Atelier – Maria Mierluț, Confesiuni cu o păpușă
Duminică 17 noiembrie
Ora 10.00 și ora 12:00
OBLIO, Teatrul de Animație, secție a Teatrului Municipal Bacovia, Bacău, Regia: Geo Balint, Peste 6 ani; 50 min
Ora 11.00
Grand Cinema Digiplex – Mall Băneasa, MOTANUL ÎNCĂLȚAT, Teatrul de animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 55 min
Ora 17.15
Țăndărică – Foaier, Lansare carte Editura Litera
Ora 18.00
A LA CARTE, Jose Navarro, Londra, Anglia, Toate vârstele; nonverbal; 50 min
Ora 18.00
Tăndărică – Sala Studio, Masterclass – Iulian Furtună, Franța, Actorul de animație și tehnicile franceze de mișcare corporală
Ora 20.00
Personalități în dialog: Mihai Gruia Sandu – Paul Ionescu
Luni 18 noiembrie
Ora 10.00
PUNGUȚA CU DOI BANI, Teatrul pentru copii și tineret Căluțul de mare, Constanța, Regia: Cristian Mitescu, Peste 3 ani; 50 min
Ora 10.00 și ora 12.00
Țăndărică – Sala Studio, UNIVERSUL DIN LANTERNA MAGICĂ, Teatrul de păpuși Prichindel, Alba Iulia, Regia: Radu Dinulescu, Peste 6 ani; 45 min
Ora 17.15
Țăndărică – Foaier, Lansare carte Editura Nemira
Ora 18.00
CĂLĂTORIE SPRE SOARE APUNE, Institutul Ming Ri pentru artă și educație, Hong Kong, China & Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia : Simon Wong și Călin Mocanu, Peste 5 ani; 60 min; în limba chineză, supratitrare în limbile engleză și română
Ora 19.00
Atelier – Li Jianxin, China, Teatru de umbre chinezesc
Ora 20.30
Țăndărică – Sala Studio, Conferință – Agata Kucińska, Polonia, Specificul educației în școala de teatru din Wrocław
Marți 19 noiembrie
Ora 10.00
PINOCCHIO, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 50 min
Ora 12.00
Țăndărică – Sala Laborator 3, Conferință – Ivica Simic, Croația, Rețele culturale internaționale. Reuniunea managerilor teatrelor de copii și tineret din România UNIMA și ASSITEJ
Ora 15.00
Spitalul Marie Curie, MOTANUL ÎNCĂLȚAT, Teatrul de animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 55 min
Ora 16.00
Țăndărică – Sala Studio, UȘA, UNATC, București, Regia: Liliana Gavrilescu, Adulți; 60 min
Ora 18.00
VIEȚILE SFINȚILOR DIN CARTIER, Teatrul Ad Spectatores, Wroclaw, Polonia, Regia: Agata Kucińska, Adulți; 55 min
Ora 19.30
Conferință – Manon van de Water, SUA, Teatru, emoție și creier: o abordare integrativă a predării și învățării
Miercuri 20 noiembrie
Ora 10.00
CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul Luceafărul, Iași, Regia: Ion Ciubotaru, Peste 3 ani; 55 min
Ora 10.00
Țăndărică – Sala Studio, Atelier – Ma Xingzhi și Li Jianxin, China, Teatru de umbre
Ora 12.00
Țăndărică – Sala Laborator 3, Conferință – Ivica Simic, Croația, Managerul/director integrator al produsului cultural în rețele internaționale, Reuniunea managerilor teatrelor de copii și tineret din România
Ora 13.30
Spitalul de copii Grigore Alexandrescu, CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Gabriel Apostol, Peste 3 ani; 55 min
Ora 14.00
Țăndărică – Sala Studio, Atelier – Grațiela Ene, Păpushete din șosete
Ora 18.00
CANDID, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Adulți; 55 min; nonverbal
Ora 19.00
Conferință – Cristian Pepino, Artele plastice și teatrul de animație
Joi 21 noiembrie
Ora 10.00

SOPHIE ȘI URIAȘUL, Teatrul pentru copii și tineret Gong, Sibiu, Regia: Daniel Plier, Peste 5 ani; 50min, Spectacol în limba germană titrat în limba română
Ora 12.00
Țăndărică – Sala Studio, Atelier – A.C.T.O.R., AICI – ACOLO
Ora 17.15
Țăndărică – Foaier, Lansare carte Editura RAO
Ora 18.00
SFÂNT, Teatrul de stat, Sofia, Bulgaria, Regia: Duda Paiva, Adulți; 75 min; nonverbal
Ora 19.30
Conferință – Thomas Lang, Germania, Filosofia vieții – observații privind teatrul pentru copii și tineret în Europa zilelor noastre
Vineri 22 noiembrie
Ora 10.00

PĂCALĂ, Teatrul de Păpuși Gulliver, Galați, Regia: Daniel Stanciu, Peste 5 ani; 65 min, Ora 10.00 – Școala Titu Maiorescu
Ora 12.00
CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Gabriel Apostol, Peste 3 ani; 55 min
Ora 15.00
Țăndărică – Sala Studio, ÎN LARG, UNATC, București, Regia: Mihai Dumitrescu, Adulți; 60 min
Ora 18.00
SCHERZO LA TREI MÂINI, Teatro All’improvviso, Mantova, Italia, Regia: Dario Moretti, Peste 3 ani; 55 min; nonverbal
Ora 19.30
Tăndărică – Sala Studio, CENUȘĂREASA, Proiect independent – Mag, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 40 min
Sâmbătă 23 noiembrie
Ora 10.00 și ora 12.00

CRĂIASA ZĂPEZII, Teatrul Puck, Cluj Napoca, Regia: Traian Savinescu, Peste 5 ani; 50 min
Ora 11.00
Grand Cinema Digiplex – Mall Băneasa, ALBĂ CA ZĂPADA, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 3 ani; 60 min
Ora 10.00 și ora 12.00
Țăndărică – Sala Studio, COCOȘELUL NEASCULTĂTOR, UNATC, București, Regia: Adina Barbu, Peste 3 ani; 40 min
Ora 13.00
Țăndărică – Foaier, Atelier – Adrian Lefter, Păpuși din baloane
Ora 18.00
JOE CHICKADEE, Florian Krahenbuhl, Berlin, Germania, Toate vârstele; 55 min; nonverbal
Ora 18.00
Pavilionul Central Romexpo, Spectacol – lectură – Târgul Internaţional GAUDEAMUS Carte de Învăţătură
Ora 19.00
Țăndărică – Sala Studio, MOTANUL ÎNCĂLȚAT, Proiect independent – Anim’arts, București, Regia: Andreea Ionescu, Peste 3 ani; 50 min
Duminică 24 noiembrie
Ora 10.00 și ora 12.00

FRUMOASA ȘI BESTIA, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Cristian Pepino, Peste 5 ani; 60 min
Ora 11.00
Grand Cinema Digiplex – Mall Băneasa, PUNGUȚA CU DOI BANI, Teatrul de Animație Țăndărică, București, Regia: Decebal Marin, Peste 3 ani; 60 min
Ora 11.00
Pavilionul Central Romexpo, Spectacol – lectură – Târgul Internaţional GAUDEAMUS Carte de Învăţătură

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top