Special

INNERSOUND International New Arts Festival – VORTEX, 17 – 20 septembrie

Muzică, film, fotografie, instrumente acustice sau electronice, un vârtej de concerte, spectacole multimedia, scurtmetraje mute cu muzică live, ateliere, performance, instalaţii interactive şi oameni frumoşi.

innersound-2014

Festivalul internaţional de arte noi InnerSound a fost creat de un grup de artişti români tineri si entuziaşti, care i-au creat un format unic de la prima sa ediţie, în 2012.
Organizatorul principal, Asociaţia OPUS şi partenerii săi doresc să ofere publicului bucureştean o oază de prospeţime sonoră şi vizuală, oferind o nouă perspectivă asupra muzicii clasice-contemporane, prin îmbinarea cu diferite arte vizuale. InnerSound se conturează într-o platformă puternică de promovare a tinerilor compozitori, instrumentişti, fotografi, artişti vizuali şi regizori, incluzând de asemenea artişti de renume internaţional: ediţia a 3-a, VORTEX, se bucură de participarea unor artişti precum cvartetele RTE ConTempo (Irlanda), Mercury (Anglia) şi Sigma Project (Spania), Henry Vega (Olanda/SUA), Irina Ungureanu (Elveţia), Barbara Lüneburg (Austria), Gabriel Bebeşelea, Paul Dunca sau Irinel Anghel.

PROGRAM:
DAY 1: Wednesday, September 17
Day pass: 15 RON
ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)
7 p.m. – Encounters in Time and Space I
DIFFERENT TRAINS
RTÉ ConTempo Quartet & Mihai Cucu – video art (Ireland/Romania)
Bogdan Sofei – violin, Ingrid Nicola – violin, Andreea Banciu – viola and Adrian Mantu – cello
Video: Mihai Cucu
Works by:
Donnacha Dennehy (*1970): Pushpulling, 2007
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Great Fugue op. 133, 1825
Steve Reich (*1936): Different Trains, 1988, for quartet and tape
8:30 p.m. – Percussion & Electronics
opus.art (Romania)
Cătălin Creţu (synthesizers, electronics), Dan Alexandru (percussions, electronics)
Special Guest: Thomas Myrmel (Holland) – electronics
***
InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)
10 p.m.– Electronic Music
Sillyconductor (Romania)
__________
DAY 2: Thursday, September 18
National University of Music / Opera and Multimedia Studio (Str. Ştirbei Vodă 33)
Free Entrance
6 p.m. – Piano & Electronics Recital
Małgorzata Walentynowicz (Poland) – piano/synthesizer/electronics/multimedia
Special Guest: Henry Vega – electronics (Holland)
Works by:
Johannes Kreidler (*1980): study for piano, audio and video playback
Brigitta Muntendorf (*1982): Piano cover – public privacy 2
Pierre Jodlowski (*1971): Série Rose & Série Bleue
Katarina Glowicka (*1977): Retina
7 p.m.– Encounters in Time and Space II
VORTEX: Reality Check (Austria/Germany)
Barbara Lüneburg – violin & electronics (Germany) & Martin Mallaun – zither & electronics (Austria)
Works by:
Sabina Ulubeanu (*1979): Nachtfalter, 2014 (world premiere)
Silvius Leopold Weiss (1686-1750) & Johann Sebastian Bach (1685-1750): Courante – Rondeau – Sarabande from Suite in A Major BWV 1025
Daniel Mayer (*1967): Lokale Orbits / Duo 3, 2014
Leopold Hurt (*1979): Reality Check, 2012
8 p.m.– Encounters in Time and Space III
UTOPIAS: SIGMA Project Saxophone Quartet (Spain)
Andres Gomis (soprano sax), Angel Soria (alto sax), Miguel Angel Lorente (tenor sax), Josetxo Silguero (baritone sax)
Works by:
Domenico Scarlatti (1685-1757): Sonata in Fa Major L230 /K350 (Allegro)*
Ramon Lazkano (*1968): Jalkin, 2012
Carlos Gesualdo di Venosa (1564-1619): Tu m´uccidi, o crudele (Madrigal) (1611)*
Simone Movio (*1978): Zahir V
Chasses Anónimas del Ars Nova (s. XIV): Tres dous compains (Chace)*
Diana Rotaru (*1981): Fly in Amber
José Manuel López López (*1956): Simog / Civitella, 2011
Domenico Scarlatti (1685-1757): Sonata in A minor L223/K532 (Allegro)*
[*transcriptions by Salvatore Sciarrino] ***
InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)
Entrance: 15 RON
10 p.m. – Performance
Futuropolis
Performative illusion by/with Irinel Anghel & Paul Dunca (Romania)
_________
DAY 3: Friday, September 19
Day pass: 15 RON
ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)
7 p.m.– Encounters in Time and Space IV
Irina Ungureanu – soprano and Riccarda Caflisch – flute (Switzerland)
Works by:
Albert Roussel (1869-1937): Deux poêmes de Ronsard
Toshi Ichiyanagi (*1933): Music for Art Kites
Arnold Schönberg (1874-1951): Der kranke Mond, no. 7 from Pierrot Lunaire
Diana Rotaru (*1981): 2 little whos (world premiere)
Doina Rotaru (*1981): Bocet
Philippe Schoeller (*1957): Hypnos Linea
Giacinto Scelsi (1905-1988): Litanie, original version for two feminine voices in unisone
8 p.m.– Short silent films with live music
Silent Film Night
Conductor: Gabriel Bebeşelea
Performing: SonoMania ensemble – Ştefan Diaconu (flute), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (violin), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello)
Films:
Burn Baby, Burn (stop motion animation, Romania)
Director: Ana-Maria Cântăbine; Producers: Ana -Maria Cântăbine & Dorin Moldoveanu Music by: Gabriel Almaşi
Dream Shreds (animation, Holland)
Director: Mira Chendler; Producer: Hein van Dijk
Music by: Vlad Maistorovici
Three minutes to eight (short film, Romania)
Director: Răzvan Dima; Producer: Răzvan Dima
Music by: Mihai Murariu
Unlucky Charms (short film, U.S.A.)
Directors: David S. Dawson & Bryan Keith Davis; Producers: David S. Dawson, Bryan Keith Davis, Theresa Dawson Davis, Laura Marie Davis, Steven Schwartz
Music by: Sebastian Androne
This Room (performance/video art, Romania)
Director: Diana Gheorghiu; Producer: Diana Gheorghiu
Music by: Adina Sibianu
M A I (video art, Romania)
Director: Monica Vlad; Producer: Monica Vlad
Music by: Mihai Măniceanu
ÎnCerc (short film, Romania)
Director: Gabriel Durlan; Producer: Adelina Adochiței
Music by: Şerban Marcu
Dulceaţă de trandafiri (short film, Romania)
Director: Mirona Radu; Producers: Sorin Ana & Mirona Radu
Music by: Sabina Ulubeanu
The Gift (animation, Chile)
Director: Julio Pot; Producer: Cecilia Baeriswyl
Music by: Gabriel Mălăncioiu
***
InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)
10 p.m.– Electronics Music
Somnoroase Păsărele (Romania)
__________
DAY 4: Saturday, September 20
Day pass: 15 RON
ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)
7 p.m.– Encounters in Time and Space V
Mercury Quartet (UK)
Vlad Maistorovici – violin, Antoine Francoise – piano, Harry Cameron-Penny – clarinet, Colin Alexander – cello
Works by:
Oliver Weeks: Iele, 2013
Edmund Finnis (*1984): Quartet in three parts
Johan Treichel (*1989): Hemon
Dan Dediu (*1967): Viscous Sun op. 154, 2014 (world premiere)
8 p.m.– Multimedia Show
Playful Vertigos & Synergic Performatism
LeVant (Romania)
Performers: George D. Stănciulescu (electronics/synth), Cristina Pădurariu (voice/flute), Maria Mora (performance/dance), Paul Dunca (performance/dance), Kubikmilk/Adrian Budritan & Beatrice Sommer (kinect/visuals)
Special Guest: Darie Nemeş-Bota (didgeridoo/metal bowls/caval)
***
InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)
9:30 p.m. – Percussion & Electronics
Vega & de Vrees – Percussion Works
Henry Vega – computer & Bart de Vrees – percussion (Holland)
Works by:
Henry Vega (*1973): Light Code (from the Wormsongs cycle)
Henry Vega: Automata Angels
Henry Vega: Izumi
10:30 p.m. – Improvisation
Jam Session with the InnerSound guests
__________
PARALLEL EVENTS
Free Entrance
Workshops and Lectures
DAY 1: September 17
The National University of Music in Bucharest / ‚Lipatti’ Hall (Str. Ştirbei Vodă nr. 33)
11 a.m. – RTÉ ConTempo – Composition Workshop
1:30 p.m. – Composition Lecture: Simone Movio (Italy)
DAY 2: September 18
Modulab (Str. Viitorului nr. 153)
3 p.m. – DIY Electronic Music Instruments (Sound Experiment Workshop)
DAY 3: September 19
The National University of Music in Bucharest / ‚Lipatti’ Hall (Str. Ştirbei Vodă nr. 33)
11 a.m. – Composition Lectures: Henry Vega (Holland) and Vlad Maistorovici (UK/Romania)
1 p.m. – Zither Presentation: Martin Mallaun (Austria)
DAY 4: September 20
The National Center of Dance in Bucharest (Bd. Mărăşeşti nr. 80-82)
11 a.m. – inter@FAŢA – Interdisciplinary Interactive Real Time Sound Generator
Performance
September 17-20
All around Bucharest
Daniel Stancu – URBAN SOUNDS / The Garment that Hears
The time and the performance places shall be notified on the official InnnerSound website (innersound.ro) and on the festival Facebook page.
Photography Exhibition
September 17 – October 17
InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)
Works selected by the Jury of the Photo Contest „Vortex”: Cosmin Bumbuț, Șerban Mestecăneanu, Gyuri Ilinca, Lucian Muntean and Sabina Ulubeanu
__________

Main Organiser: OPUS Association.
Partners: Raiffeisen Bank, AFCN, ArCuB, InSpayer, ICR, UNMB, Centrul de Muzică Electroacustică şi Multimedia, RTÉ (Radioteleviziunea Naţională Irlandeză), Forumul Cultural Austriac, Institutul Polonez Bucureşti, Culture.pl, oraşul Gdańsk, ETXEPARE – Institutul Basc, INAEM – Institutul Naţional Spaniol al Artelor Spectacolului şi al Muzicii, Ambasada Olandei la Bucureşti, Wearebasca, CIMRO, Modulab, dramAcum, CNDB, Brigada de Voluntari, Bilete.ro, Poşta Română, Sofa Mix Studio, All Deco International, Muzeul Naţional “George Enescu”, ARTEk, Heineken Romania
Communication Partner: OMA Vision
Media Partners: DiGI 24, RFI Romania, Ziare.com, Kudika, Trink Outside the Box, 9AM News, Igloo, Garbo, LiterNet.ro, HotNews

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top