Film

Nominalizările celei de-a 10-a ediții a Premiilor Gopo

Aferim! (r. Radu Jude), București NonStop (r. Dan Chișu), Comoara (r. Corneliu Porumboiu), De ce eu? (r. Tudor Giurgiu) și Un etaj mai jos (r. Radu Muntean) sunt cele cinci lungmetraje care intră anul acesta în cursa pentru trofeul acordat Celui mai bun film, la Gala Premiilor Gopo. De asemenea, autorii celor cinci filme concurează și la categoria Cel mai bun regizor.

Premiile Gopo 2016

84 de filme românești lansate în cinematografe sau festivaluri în 2015 au fost luate în considerare pentru desemnarea nominalizărilor celei de-a zecea ediții a Premiilor Gopo. Câștigătorii vor fi anunțați în cadrul Galei Premiilor Gopo, pe 28 martie.
Ioana Flora (Acasă la tata), Elena Popa (Autoportretul unei fete cuminți), Hilda Peter (Box), Rodica Lazar (Carmen) și Ana Maria Guran (Lumea e a mea) se luptă pentru statueta acordată Celei mai bune actrițe în rol principal. La categoria Cea mai bună actriță în rol secundar concurează Mirela Oprișor (Acasă la tata), Mihaela Sîrbu (Aferim!), Olimpia Melinte (București NonStop), Dorina Lazăr (București NonStop) și Tatiana Iekel (Un etaj mai jos).
Statueta Gopo acordată Celui mai bun actor într-un rol principal ii va reveni unuia dintre cei cinci protagoniști: Alexandru Papadopol (Acasă la tata), Teodor Corban (Aferim!), Gheorghe Ifrim (București NonStop), Cuzin Toma (Comoara) și Emilian Oprea (De ce eu?). În cursa pentru câștigarea statuetei acordate Celui mai bun actor într-un rol secundar intră: Andi Vasluianu (Acasă la tata), Alexandru Dabija (Aferim!), Cuzin Toma (București NonStop), Iulian Postelnicu (Un etaj mai jos), Adrian Purcărescu (Comoara).
La această ediție, cele mai multe nominalizări le-au strâns lungmetrajele: Aferim! – 12 nominalizări, București NonStop și De ce eu? câte 9 fiecare, Acasă la tata – 8 nominalizări, Lumea e a mea și Un etaj mai jos câte 7 fiecare, Box și Comoara – 5 nominalizări fiecare.
Dintre documentarele de lungmetraj care au intrat în atenția juriului de nominalizări, vor fi supuse votului producțiile: Aliyah DaDa (r. Oana Giurgiu), Cinema, mon amour (r. Alexandru Belc), Muntele magic (r. Anca Damian), Rețeaua (r. Claudiu Mitcu) și România: patru patrii (r. Alexandru Solomon), pentru desemnarea Celui mai bun film documentar.
La categoria Cel mai bun film european au fost luate în considerare peste 100 de producții europene. Criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru urmatoarele cinci titluri distribuite în cinematografele din România anul trecut: Ex Machina/ Ex Machina (r. Alex Garland), Le tout nouveau testament/ Testamentul nou nouţ (r. Jaco Van Dormael), Leviathan/ Leviatan (r. Andrey Zvyagintsev), The Tribe/ Tribul (r. Miroslav Slaboshpitsky) si Winter Sleep/ Somn de iarnă (r. Nuri Bilge Ceylan).
Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din 11 profesioniști din domeniu: Stere Gulea (regizor), Florin Piersic Jr. (actor), Daniel
Mitulescu (producător), Melania Oproiu (monteur), Sorin Botoșeneanu (operator), Miruna Berescu (directorul Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL) și criticii de film Cristina Corciovescu, Ștefan Dobroiu, Doinel Tronaru, Laurențiu Brătan, Ionuț Mareș.
După anunţul nominalizărilor, peste 450 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor din acest an, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.
Cea de-a 10-a ediție a Galei Premiilor Gopo este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei și Babel Communications.
Sponsori principali: Dacia, BCR
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, MAC, Alexandrion
Parteneri: Empire, ODS, Melkior, Evidence, Intercontinental Bucharest
Servicii profesionale furnizate de: PwC Romania
Partener de monitorizare: mediaTRUST
Parteneri media: Zile și Nopți, CINEMAP, VIVA, Observatorul Cultural
Parteneri media online: Cinemagia, CinemaRx, Cinefan, Ziarul Metropolis, AaRC.ro, sub25.ro, liternet.ro
Nota: Conform regulamentului Premiilor Gopo, filmele “Un etaj mai jos” și “Autoportretul unei fete cuminți” au fost luate în considerare de o parte din membrii juriului, în baza vizionării prealabile în cinematografe, festivaluri sau posturi TV, întrucât producătorii nu au pus la dispoziția organizatorilor DVD-uri cu filmul, în vederea jurizării și desemnării nominalizaților.

NOMINALIZĂRI PREMIILE GOPO 2016
CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)
AFERIM! (România – Bulgaria – Cehia)
Producător: Ada Solomon (HiFilm)
Regia: Radu Jude
BUCUREȘTI NONSTOP (România)
Producător: Dan Chișu, Codin Maticiuc (DaKINO Production)
Regia: Dan Chișu
COMOARA (România – Franța)
Producător: Marcela Ursu (42KM Film)
Regia: Corneliu Porumboiu
DE CE EU? (România – Bulgaria – Ungaria)
Producător: Oana Giurgiu (Libra Film)
Regia: Tudor Giurgiu
UN ETAJ MAI JOS (România – Franța – Suedia -Germania)
Producător: Dragos Vîlcu (Multi Media Est)
Regia: Radu Muntean
CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)
DAN CHIȘU  
BUCUREȘTI NONSTOP
TUDOR GIURGIU
DE CE EU?
RADU JUDE
AFERIM!
RADU MUNTEAN
UN ETAJ MAI JOS
CORNELIU PORUMBOIU
COMOARA
CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
TEODOR CORBAN
Pentru rolul COSTANDIN din filmul AFERIM!
GHEORGHE IFRIM
Pentru rolul ACHIM din filmul BUCUREȘTI NONSTOP
EMILIAN OPREA
Pentru rolul CRISTIAN PANDURU din filmul DE CE EU?
ALEXANDRU PAPADOPOL
Pentru rolul ROBERT din filmul ACASĂ LA TATA
CUZIN TOMA
Pentru rolul COSTI din filmul COMOARA
CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTRUN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
IOANA FLORA
Pentru rolul PAULA din filmul ACASĂ LA TATA
ANA MARIA GURAN
Pentru rolul LARISA din filmul LUMEA E A MEA
RODICA LAZĂR
Pentru rolul MARIANA din filmul CARMEN
HILDA PETER
Pentru rolul CRISTINA din filmul BOX
ELENA POPA
Pentru rolul CRISTIANA din filmul AUTOPORTRETUL UNEI FETE CUMINȚI
CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTRUN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
ALEXANDRU DABIJA
Pentru rolul BOIER IORDACHE CÎNDESCU din filmul AFERIM!
IULIAN POSTELNICU
Pentru rolul VALI DIMA din filmul UN ETAJ MAI JOS
ADRIAN PURCĂRESCU
Pentru rolul ADRIAN din filmul COMOARA
CUZIN TOMA
Pentru rolul TEDY din filmul BUCUREȘTI NONSTOP
ANDI VASLUIANU
Pentru rolul PETRICĂ din filmul ACASĂ LA TATA
CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTRUN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
TATIANA IEKEL
Pentru rolul DOAMNA PĂTRAȘCU din filmul UN ETAJ MAI JOS
DORINA LAZĂR
Pentru rolul BĂTRÂNA din filmul BUCUREȘTI NONSTOP
OLIMPIA MELINTE
Pentru rolul JENI din filmul BUCUREȘTI NONSTOP
MIRELA OPRIȘOR
Pentru rolul MIA din filmul ACASĂ LA TATA
MIHAELA SÎRBU
Pentru rolul SULTANA din filmul AFERIM!
CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
MIMI BRĂNESCU
ACASĂ LA TATA
RADU JUDE, FLORIN LĂZĂRESCU
AFERIM!
CORNELIU PORUMBOIU
COMOARA
TUDOR GIURGIU, LOREDANA NOVAK
DE CE EU?
ALEXANDRU BACIU, RADU MUNTEAN, RĂZVAN RĂDULESCU
UN ETAJ MAI JOS
CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)
ANDREI BUTICĂ
ACASĂ LA TATA
DANIEL KOSUTH
LUMEA E A MEA
TUDOR LUCACIU
UN ETAJ MAI JOS
MARIUS PANDURU
AFERIM!
LIVIU POJONI JR.
BUCUREȘTI NONSTOP
CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)
CĂTĂLIN CRISTUȚIU
AFERIM!
EUGEN KELEMEN
BOX
LEMHENYI REKA
DE CE EU?
TUDOR POJONI
BUCUREȘTI NONSTOP
ION IOACHIM STROE
MUNTELE MAGIC
CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)
SORIN NEAGU, FLORIN TĂBĂCARU
ACASĂ LA TATA
MOMCHIL BOZHKOV, DANA LUCREȚIA BUNESCU, CRISTINEL ȘIRLI
AFERIM!
CRISTIAN TARNOVEȚCHI, ALEXANDRU DUMITRU, MARIUR LEFTĂRACHE
BUCUREȘTI NONSTOP
FLORIN TĂBĂCARU, ALEXANDRU DUMITRU, LIVIU LUPȘA
DE CE EU?
ELECTRIC BROTHER, ANDRE RIGAUT, SOPHIE CHIABAUT, MICHAEL KACZMAREK
UN ETAJ MAI JOS
CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)
ALEXANDER BĂLĂNESCU
MUNTELE MAGIC
VLAICU GOLCEA
LUMEA E A MEA
CRISTIAN LOLEA
CARMEN
CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
ADELINE ANDREEA BĂDESCU
LUMEA E A MEA
CRISTIAN NICULESCU
DE CE EU?
MIHAELA POENARU
BOX
AUGUSTINA STANCIU
AFERIM!
CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
ADELINE ANDREEA BĂDESCU
LUMEA E A MEA
DANA PAPARUZ
AFERIM!
AUGUSTINA STANCIU
BOX
ANDREEA SZELYES
DE CE EU?
CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)
PETYA SIMEONOVA, BIANCA BOEROIU, DOMNICA BODOGAN
AFERIM!
DANA ROȘEANU
CARMEN
VALENTIN VALOV, BIANCA BOEROIU
DE CE EU?
CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)
ACASĂ LA TATA  
Regia: Andrei Cohn
CARMEN
Regia: Doru Nițescu
LUMEA E A MEA
Regia: Nicolae Constantin Tănase
CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
ALIYAH DADA (România)
Producător: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Oana Giurgiu
CINEMA, MON AMOUR (România – Cehia)
Producător: Hanka Kastelicova, Tudor Giurgiu (HBO Europe, LIBRA Films)
Regia: Alexandru Belc
MUNTELE MAGIC (România – Franța – Polonia)
Producător: Anca Damian (Aparte Film)
Regia: Anca Damian
REȚEAUA (România)
Producător: Hanka Kastelicova, Ada Solomon, Calin Peter Netzer, Claudiu Mitcu (HBO Europe, Parada Film)
Regia: Claudiu Mitcu
ROMANIA: PATRU PATRII (România – Franța)
Producător: Ada Solomon, Alexandru Solomon (HiFilm)
Regia: Alexandru Solomon
CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR
CEALALTĂ VIAȚĂ A LUI CHARON (România)
Producător: Vlad Cantoreanu (B4Film)
Regia: Ioana Țurcan
CHAT WITH ALICE (România)
Producător: UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti
Regia: Sandra Isabela Țenț
DRUMUL SPRE SUCCES (România)
Producător: Mircea Ștefan (Okapi Sound & Universal Music Romania)
Regia: Andrei – Nicolae Teodorescu
ÎNAPOI LA RĂDĂCINI (România)
Producător: Andrei Ștefan Răuțu (Cinedaze)
Regia: Andrei Ștefan Răuțu
STORIES IN TEA CUPS (România)
Producător: UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti
Regia: Mirona Radu
CEL MAI BUN SCURTMETRAJ FICȚIUNE
BLACK FRIDAY
Producător: UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti
Regia: Roxana Stroe
DISPOZITIV 0068
Producător: Iuliana Tarnovețchi (Alien Film)
Regia: Radu Bărbulescu
ÎN CARE EROINA SE ASCUNDE ȘI APOI ARE PARTE DE O ÎNTÂLNIRE NEAȘTEPTATĂ
Producător: Cătalin Drăghici (Wise Factor Entertainment)
Regia: Tudor Cristian Jurgiu
NU EXISTĂ-N LUMEA ASTA  
Producător: Andreea Vălean (Amoidee)
Regia: Andreea Vălean
RAMONA
Producător: Andrei Crețulescu, Radu Stancu, Claudiu Mitcu (Kinnoseur Prod, deFilm, Wearebasca)
Regia: Andrei Crețulescu
“TÂNĂRĂ SPERANŢĂ”
ROXANA STROE
pentru regia filmului BLACK FRIDAY
RAFAEL FLOREA
pentru rolul RAFAEL din filmul BOX
ANA MARIA GURAN
pentru rolul LARISA din filmul LUMEA E A MEA
MIHAI GAVRIL DRAGOLEA, RADU CONSTANTIN MOCANU
pentru regia filmului ROBOȚELUL DE AUR
TUDOR PLATON
pentru imaginea filmului TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE
CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (DINTRE CELE DISTRIBUITE ÎN ROMÂNIA ÎN 2015)
EX MACHINA / EX MACHINA (Marea Britanie)
Regia: Alex Garland
Distribuitor: Ro Image 2000
LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT / TESTAMENTUL NOU NOUȚ (Luxemburg – Franta – Belgia)
Regia: Jaco Van Dormael
Distribuitor: Independența Film
LEVIATHAN / LEVIATAN (Rusia)
Regia: Andrey Zvyagintsev
Distribuitor: Voodoo Films
THE TRIBE / TRIBUL (Ucraina – Olanda)
Regia: Miroslav Slaboshpitsky
Distribuitor: Transilvania Film
WINTER SLEEP / SOMN DE IARNĂ (Turcia – Franța – Germania)
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Distribuitor: Asociația Culturală Macondo
PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMÂNESC CU CEL MAI MARE SUCCES LA BOX OFFICE ÎN 2015)
AFERIM! – Nr. Spectatori: 76.693 /  Încasări: 980.144,27 RON
Producător: HiFilm
Distribuitor: Parada Film, Micro Film
Regia: Radu Jude

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top