Film

Premiile Gopo 2020: peste 90 de producții în competiția pentru nominalizări

91 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2019, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.
Sorin Florea GOPO 2019 1322

Gopo 2019

22 de titluri de lungmetraj se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizări, printre acestea numărându-se filme de debut, cum sunt Monștri. (r. Marius Olteanu), Mo (r. Radu Dragomir), Touch Me Not (r. Adina Pintilie), Maria, Regina României (r. Alexis Sweet Cahil), Să nu ucizi (r. Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga), pelicule semnate de regizori aflați la al doilea film, ca Arest (r. Andrei Cohn), Cap și Pajură (r. Nicolae Constantin Tănase), filme ale unor ale unor regizori consacrați, precum La Gomera (r. Corneliu Porumboiu), Parking (r. Tudor Giurgiu), Heidi (r. Cătălin Mitulescu), Călătoria fantastică a Maronei (r. Anca Damian) și Cardinalul (r. Nicolae Mărgineanu), dar titluri cu un răsunător succes la box-office, ca 5Gang – Un altfel de Crăciun (r. Matei Dima) și Oh, Ramona (r. Cristina Jacob).

Creativ (r. Ioana Grigore), Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu și Mona Nicoară), Emigrant Blues: un roadmovie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu), Guvernul copiilor (r. Ioana Mischie),  Jurnalul familiei-Escu (r. Șerban Georgescu) sau Timebox (r. Nora Agapi) sunt doar o parte dintre cele 14 producții înscrise la categoria documentar.

La categoria de scurtmetraj au fost înscrise 55 de filme, dintre care menționăm: Afganistanii (r. Adrian Silișteanu), Bilet de iertare (r. Alina Șerban), Celed (r. Anghel Damian), Extrasezon (r. Ioachim Stroe), Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac), Joc! (r. Andreea Vălean), Opinci (r. Anton și Damian Groves), Patul lui Procust (r. Andrian Împărățel), Romanian Tradition (r. Pavel Bartoș), Te distrezi? (r. Flavia Negoescu și Cătălin Moise), Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu) sau Washington (r. Gabriel Achim).

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru toate categoriile, a fost desemnat de către board-ul consultativ al Gopo și este alcătuit din 11 profesioniști din domeniul cinematografic: Bogdan Mustață (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chișu (regizor și producător), Diana Cavallioti (actriță), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii și jurnaliștii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima și Manuela Cernat.

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna februarie. După anunţul nominalizărilor, peste 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.

Gala Premiilor Gopo 2020 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al CinematografieiTeatrului Național București și Babel Communications.
Ne puteți urmări pe:
Website: https://premiilegopo.ro/
Facebook: https://www.facebook.com/PremiileGopo/
Instagram: https://www.instagram.com/premiilegopo/

FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2020

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:
AREST regia: Andrei Cohn
CAP ȘI PAJURĂ regia: Nicolae Constantin Tănase
CARDINALUL regia: Nicolae Mărgineanu
CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI regia: Anca Damian
CĂRTURAN regia: Liviu Săndulescu
EPAVA regia: Corneliu Gheorghiță
FACI SAU TACI regia: Iura Luncaşu
HEIDI regia: Cătălin Mitulescu
ÎNTRE CHIN ȘI AMIN regia: Toma Enache
LA GOMERA regia: Corneliu Porumboiu
LARA. ARIBELLE ȘI MÂNA DESTINULUI regia: Ciprian Ioan Iacob
MARIA, REGINA ROMÂNIEI regia: Alexis Sweet Cahill
MO regia: Radu Dragomir
MONȘTRI. regia: Marius Olteanu
OH, RAMONA! regia: Cristina Jacob
PARKING regia: Tudor Giurgiu
PISICA VERDE regia: Constantinescu Narcis
SĂ NU UCIZI regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga
TOUCH ME NOT regia: Adina Pintilie
VALEA ORBILOR regia: Ioan Ionescu
ZAVERA regia: Andrei Gruzsniczki
5GANG – UN ALTFEL DE CRĂCIUN regia: Matei Dima

DOCUMENTAR:
BUCOVINA ȚARA OAMENILOR FAGI regia: Florin Kevorkian
CASA CU LACĂT regia: Diana Gavra
COMOARA NAIVĂ regia: Copel Moscu
CREATIV regia: Ioana Grigore
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE regia: Dana Bunescu, Mona Nicoară
EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE ÎN 2 ½ CAPITOLE regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu
FATA DIN AUR regia: Denisa Morariu-Tamaș, Robe Adrian
GUVERNUL COPIILOR regia: Ioana Mischie
JURNALUL FAMILIEI -ESCU regia: Șerban Georgescu
OMUL CARE A VRUT SĂ FIE LIBER regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark
PROFU’ regia: Alex Brendea
REBELI PENTRU O CAUZĂ regia: Dobrivoie Kerpenisan
SCRISOARE CĂTRE UN PRIETEN ȘI ÎNAPOI CĂTRE ȚARĂ – MANIFEST regia: Cornel Mihalache
TIMEBOX regia: Nora Agapi

SCURTMETRAJ:
(IN) RETURN regia: Ioniță Iulia-Petronela
A LOVE STORY regia: Andrei Olănescu
AFGANISTANII regia: Adrian Silișteanu
ALGE regia: Alma Buhagiar
AM UN CORP DE ÎMPRUMUT regia: Carina Dasoveanu
AMERICA regia: Horia Cucuta si George ve Gänæaard
AUTOGRAF regia: Andrei A. Popescu
BAR MITZVAH regia: Paul Berenstain
BILET DE IERTARE regia: Alina Șerban
BLUE BOY regia: Manuel Abramovich
CAMERA OBSCURĂ regia: Andrei Olănescu
CAPRA CU TREI IEZI regia: Victor Canache
CELED regia: Anghel Damian
CONTRAINDICAȚII regia: Lucia Chicoș
CUFĂRUL LUI EMINESCU regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis
DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU? regia: Matei Monoranu
DESPRE VIAȚĂ, IUBIRE, CHIFTELE ȘI TOT RESTUL… regia: Carina Dasoveanu
DOINA regia: Pavel Brăila
DUMNEZEU MAMA regia: Mihai Ghiță
DUNGI regia: Ioana-Cristina Costandache
EL IUBEȘTE OCHII MEI regia: Enxhi Rista
EXTRASEZON regia: Ioachim Stroe
FB regia: Apostol Valentin Ionuț
FIRUL ROȘU regia: Alexandra Fușcaș
HAI SĂ DANSĂM regia: Theodor Ioniță
HAVANA CUBA regia: Andrei Huțuleac
HELLEN regia: Claudia Alexandru
INTERVIU regia: Sorin Tănase
ÎNVIEREA DOMNULUI CONSTANTINregia: Cornel Brad
JOC! regia: Andreea Vălean
LUMI PARALELE regia: Andrei Tache Codreanu
MENS SANA regia: Carina Dasoveanu
MUNCA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE regia: Lucia Chicos
NECUNOSCUȚI regia: Ioachim Stroe
NU E NIMENI ACASĂ regia: Andrei Udișteanu
NU TRAGE PERDEAUA regia: Andrei Florescu
OPINCI regia: Anton Groves, Damian Groves
PATUL LUI PROCUST regia: Andrian Împărățel
PENDULUM regia: Ioana Mischie
PREA TÂRZIUregia: Frunza Roland
PROASPĂT regia: Elena Smîntînă
ROMANIAN TRADITION regia: Pavel Bartoș
SILVIA regia: Codrin Vasile
SPERANȚA regia: Sandra Rad
SPRE NOAPTE regia: Sergiu Zorger
TE DISTREZI? regia: Flavia Negoescu, Cătălin Moise
TEMPTATION regia: Laura Lăzărescu-Thois
THE POISON CHILD regia: Mick Davis
TROFEUL TINEREȚII regia: Răzvan Oprescu
TURNUL DIN PISA regia: Bogdan Ilieșiu
ULTIMUL DRUM SPRE MARE regia: Adi Voicu
ULTIMUL PREOT regia: Alma Buhagiar
UNDEVA ÎN MOLDOVA regia: Ligia Ciornei
VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAMI ȘI CROCODIL regia: Germain Kanda
WASHINGTON regia: Gabriel Achim

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Novetti - magazinul tău de haine online
To Top