Muzica

Program – Festivalul Orchestrelor Radio „RadiRo”

23 Septembrie
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO și CORUL ACADEMIC RADIO

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS
Dirijorul corului : DAN MIHAI GOIA
Soliști :
SIBYLLA RUBENS – soprană
RUXANDRA DONOSE – mezzo-soprană
JÖRG DÜRMÜLLER – tenor
SEBASTIAN HOLECEK – bas-bariton
Program:
Fr. Schubert – Trei antracte din opera “Rosamunda”, op. 26 (D 797)
L. Van Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor, op. 125

24 Septembrie
CVARTETUL CU PIAN “RIVINIUS”

ORA 17:00
Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune
Program:
Fr. Schubert – Adagio şi Rondo concertante pentru pian, vioară, violă şi violoncel în Fa Major (D 487 )
D. Dediu – “Pirouettes Pierrotiènnes” pentru vioară, violă, violoncel şi pian, op. 142 (2010)
Th. Blomenkamp – “Toccata, Tombeau und Torso” (2009) Trei piese pentru cvartet cu pian (dedicate Cvartetului “Rivinius”)
G. Fauré – Cvartetul nr. 1 pentru pian, vioară, violă şi violoncel în do minor, op. 15 (1876-79)

ORCHESTRA RAI TORINO

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solist : ALEXANDRU TOMESCU
Program:
P.I. Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major, op. 35
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 3 în la minor, op. 44

25 Septembrie
Cvartetul “AD LIBITUM”

ORA 17:00
Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune
Program:
A. Borodin – Cvartetul nr. 2 în Re Major
I. Stravinski – Trei piese pentru cvartet de coarde
Fr. Schubert – Cvintetul cu două violoncele în Do Major, op. postum 163 (D 956)
Invitat JULIAN STECKEL – violoncel

ORCHESTRA RAI TORINO

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Program:
J. Brahms – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si b Major, op. 83
R. Strauss – “Till Eulenspiegels lustige Streiche”, op. 28
R. Strauss – Suita de concert “Der Rosenkavalier”, op. 59

26 Septembrie
Conferință CHRISTIAN ZACHARIAS

ORA 17:00
Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune
“Poetica spațiului muzical la Schubert”

ORCHESTRA FILARMONICĂ RADIO FRANCE

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MYUNG-WHUN CHUNG
Solist : JIAN WANG
Program:
A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor, op. 104 (B 191)
D. Şostakovici – Simfonia nr. 6 în si minor, op. 54

27 Septembrie
CVARTETUL “VOCES”

ORA 17:00
Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune
Program:
Fr. Schubert – Cvintetul în La Major “Păstrăvul”, op. postum 114 (D 667)
Invitat – CHRISTIAN ZACHARIAS
W.A. Mozart – Cvintetul nr. 4 în sol minor, K 516

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Solist : MAXIM VENGEROV
Program:
C. Silvestri – Preludiu şi Fugă nr. 2, op. 17
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major, op. 77
L. van Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor, op. 67

28 Septembrie
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO

ORA 17:00
Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune
Dirijor : PAUL MEYER
Soliști :
ISABELLE VAN KEULEN
LUIZA BORAC
Program:
F. Mendelssohn – Concertul pentru vioară, pian şi orchestră de coarde în re minor
F. Mendelssohn – Simfonia nr. 3 in la minor “Scoţiana”, op. 56

ORCHESTRA SIMFONICĂ BBC

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : JUKKA – PEKKA SARASTE
Solist : VIVIANE HAGNER
Program:
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major, op. 11
M. Bruch – Fantezia Scoţiană, op. 46
Fr. Schubert – Simfonia nr. 9 în Do Major, D 944

29 Septembrie
ORCHESTRA SIMFONICĂ BBC

ORA 19:30
Sala Mare a Palatului
Dirijor : JUKKA – PEKKA SARASTE
Solist : DAN GRIGORE
Program:
G. Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major, op. 11
S. Rahmaninov – Rapsodie pe o temă de Paganini pentru pian și orchestră, op. 43
D. Şostakovici – Simfonia nr. 4 în do minor, op. 43

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top