Film

Programul Festivalului DaKINO (12 – 16 martie)

Festivalul Internaţional de Film DaKINO se va desfăşura în perioada 12- 16 martie la Bucureşti.

DaKINO-23Miercuri, 12 martie
CINEMA PRO
20.00 GALA DE DESCHIDERE DaKINO 23
„The Grand Budapest Hotel”, SUA- Germania, 2014, 100 min
Regie: Wes Anderson
Distribuţie: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Tilda Swinton
Prezentat în avanpremieră în România
Ursul de Argint- Marele Premiu al Juriului, Berlinale 2014
Joi, 13 martie
HOLLYWOOD MULTIPLEX BUCUREŞTI MALL
14.00 „Moneyball /Moneyball: arta de a învinge”, SUA, 2011, 133 min
Regie: Bennett Miller
Distribuţie: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright
6 nominalizări la Premiile Oscar 2012
Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.
17.00 „Deja Vu”, România, 2012, 100 min
Regie: Dan Chişu
Distribuţie: Mirela Oprişor, Ioana Flora, Gabriel Sandu
19.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
„Segreti / Secrets”, Italia, 2012, 15 min, Regie: Margherita Spampinato
„On the Beach”, Elveţia, 2012, 15 min, Regie: Marie-Elsa Sgualdo
„Miruna”, Polonia, 2013, 20 min, Regie: Piotr Sulkowski
„Tati / Daddy”, România, 2012, 12 min, Regie: Roxana Andrei
„Gagarin i Ja” / „Gagarin and me”, Serbia, 2012, 8 min, Regie: Mihajlo Jevtic
„Grindcore”, România, 2013, 15 min, Regie: Ioachim Ciobanu
„Inconspicuous”, Polonia, 2013, 8 min, Regie: Barbara Medajska
21.00 „Le passe / The past”, Franţa- Italia, 2013, 130 min, Regie: Asghar Farhadi
Distribuţie: Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa
Nominalizare pentru Cel mai bun film străin, Globurile de Aur 2014 & Critics Choice Awards 2014
Premiul pentru Cea mai bună actriţă- Bérénice Bejo, Cannes 2013
Vineri, 14 martie
HOLLYWOOD MULTIPLEX BUCUREŞTI MALL
14.00 „Blue Jasmine”, SUA, 2013, 98 min
Regie: Woody Allen
Distribuţie: Cate Blanchett, Alec Baldwin
Premiul Oscar 2014 pentru Cea mai bună actriţă în rol principal- Cate Blanchett
Alegerea Irinei Nistor/ Irina’s choice Oscars 2014
17.00 MEDIUMETRAJ ROMÂNESC
„Treizeci”, România, 2012, 30 min, Regie: Victor Dragomir
Distribuţie: Andrei Mateiu, Alina Grigore, Gabriel Costin, Elena Xing Ling, Alec Secăreanu, Irina Bucescu, Paul Ipate, Șerban Pavlu
„Bucureşti, te iubesc!”, România, 2013, 32 min, Regie: Mircea Ghinescu
Distribuţie: Kira Hagi, Rareş Andrici
„Cai putere / Horsepower”, România, 2013, 27 min, Regie: Daniel Sandu
Distribuţie: Adrian Titieni, Costel Cașcaval, Lucian Ifrim
19.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
„Merry-go-round”,  Germania, 2012, 19 min, Regie: Esther Löwe
„El hombre equivocado / The wrong man”, Spania, 2013, 16 min, Regie: Roberto Goni
„I nic dookola / And nothing around”, Polonia, 2012, 14 min, Regie: Marta Prus
„Întâlnire cu Edmund Kean”, România, 2014, 10 min, Regie: Andrei Răuţu
„Le train bleu / The blue train”, Franţa, 2012, 18 min, Regie: Stephanie Assimacopoulo
„Dialoguri terapeutice”, România, 2012, 14 min, Regie: Andrei Georgescu
„Nel mare dove sono nata io / In the sea where I was born”, Italia, 2013, 10 min, Regie: Isabel Achaval & Chiara Bondi
„The man who fed his shadow”, Grecia, 2012, 18 min, Regie: Mario Garefo
21.30 „Al doilea joc / The second game”, România, 2014, 97 min, Regie: Corneliu Porumboiu
Cu: Adrian Porumboiu, Corneliu Porumboiu
Prezentat în premieră în România
Sâmbătă, 15 martie
HOLLYWOOD MULTIPLEX BUCUREŞTI MALL
12.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
„Ma foret” / „My forest”, Belgia, 2012, 7 min, Regie: Sébastien Pins
„Bishtar az do saat / More than two hours”, Iran, 2013, 15 min, Regie: Ali Asgari
„Kings”, Australia, 2013, 6 min, Regie: Thom Neal & Charlie Ford
„Copenhague / Copenhagen”, Spania, 2012, 5 min, Regie: Luis María Ferrández
„Robokrolik / Roborabbit”, Rusia, 2012, 9 min, Regie: Sergey Tsyss
„Lumină firavă / Dim light”, România, 2014, 15 min, Regie: Florina Dumitrache
„Holden”, Spania- Franţa, 2012, 19 min, Regie: Roque Madrid & Juan Arcones
„Şi băieţii câteodată / Even boys sometimes”, România, 2013, 18 min, Regie: Matei Lucaci-Grunberg
„Moze neko bacit cik odozgo / Someone may drop a cigarette butt”, Croaţia, 2012, 14 min, Regie: Josip Visković
„Retur / Square one”, România, 2013, 16 min, Regie: Emanuel Pârvu
„Thyme”, Marea Britanie, 2012, 16 min, Regie: Max Lincoln
17.00 „Le passe / The past” (R), Franţa- Italia, 2013, 130 min
Regie: Asghar Farhadi
Distribuţie: Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa
CINEMA PRO
20.00 GALA DE ÎNCHIDERE DaKINO 23
„Snowpiercer”, Coreea de Sud- SUA, 2013, 126 min
Regie: Bong Joon-ho
Distribuţie: Chris Evans, Song Kang-ho, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer,Vlad Ivanov
Prezentat în premieră în România
Duminică, 16 martie
HOLLYWOOD MULTIPLEX BUCUREŞTI MALL
11.30 DaKIDS
Workshop de film si televiziune pentru copii “Micile vedete”, urmat de proiecţia scurtmetrajelor:
„Aventurile micilor vedete în parc”, regia Ariana Pendiuc, 2013, 18 min
„Micile vedete descoperă secretul magneţilor”, regia Ariana Pendiuc, 2013, 22 min
14.00 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 23
17.00 „Snowpiercer” (R), Coreea de Sud- SUA, 2013, 126 min
Regie: Bong Joon-ho
Distribuţie: Chris Evans, Song Kang-ho, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer, Vlad Ivanov
19.30 „Mandela: Long Walk to Freedom”, Marea Britanie- Africa de Sud, 2013, 141 min
Regie: Justin Chadwick
Distribuţie: Idris Elba, Naomie Harris, Terry Pheto
Prezentat în premieră în România
Nominalizare pentru Cel mai bun cântec original, Premiile Oscar 2014
Cel mai bun cântec original, Globurile de Aur 2014

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top