Teatru

Programul Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru, F.I.S.T. 2019

Cea de-a VI-a ediţie a Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru (FIST) va avea loc în perioada 1-7 iulie 2019.

Programul Festivalului International al scolilor de Teatru

Evenimentul este organizat de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu Asociaţia Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru, Teatrul Bulandra, Teatrul Metropolis şi UNATC „I.L. Caragiale” şi va consta într-o săptămână dedicată studenţilor şi şcolilor de teatru din mai multe ţări. Dimineţile vor fi rezervate unor workshopuri susţinute de personalităţi ale lumii teatrale internaţionale, în timp ce serile vor fi dedicate spectacolelor invitate din România, Rusia, Germania, Italia, Slovacia şi Republica Moldova.

Evenimentul vizează atât studenţii, cadrele didactice şi specialiştii domeniului teatral, dar şi publicul larg, interesat de fenomenul artistic, accesul la toate spectacolele va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.

Program Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru, F.I.S.T. 2019
Luni, 1 iulie 2019
Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu
ora 20.00
Deschiderea oficială & REVIZORUL de N.V. Gogol
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale”, Bucureşti, România
Durată: 2h 30min.
Marţi, 2 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 18.00
ANGAJARE DE CLOVN(I) după Matei Vişniec
Universitatea „Dunărea de Jos”, Galaţi, România
Durată: 55min.
Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu
ora 20.00
CONTRASTE de Irina Donici
Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova
Durată: 50min.
Miercuri, 3 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala Centenar
ora 18.00
SPIRIT NELINIŞTIT de Noel Coward
Universitatea Hyperion, Bucureşti, România
Durată: 1h 45min.
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 20.00
A BEHANDING IN SPOKANE de Martin McDonagh
The Academy of Performing Arts in Bratislava, Slovacia
Durată: 1h 45min.
Joi, 4 iulie 2019
Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu
ora 18.00
PESCĂRUŞUL de A.P. Cehov
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale”, Bucureşti, România
Durată: 2h
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 20.00
COMING of stAGE de Ştefan Peca
Universitatea de Arte din Târgu-Mureş, România
Durată: 1h 40min.
Vineri, 5 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 18.00
HAMLET IT BE, după William Shakespeare şi Aldo Nicolaj
Universitatea Naţională de Arte „George Enescu”, Iaşi, România
Durată: 1h 30min.
Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei
ora 20.00
VICTOR SAU COPIII LA PUTERE de Roger Vitrac
Athanor Academy for Theatre and Film, Passau, Germania
Durată: 2h (cu pauză)
Sâmbătă, 6 iulie 2019
Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei
ora 18.00
MASCHERE, BUFFONI E VILLANI de Angelo Beolco (Ruzante)
Academia Teatrale Veneta, Veneţia, Italia
Durată: 1h
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 20.00
LOVE STORIES de Joël Pommerat
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, România
Durată: 1h 45min.
Duminică, 7 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala „Olga Tudorache
ora 20.00
Închiderea oficială & THE SEVEN WHO WERE HANGED de Leonid Andreyev
State Institute of Performing Arts, Sankt Petersburg, Rusia
Durată: 40min.
**
Evenimente conexe
Luni, 1 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala Centenar
ora 17.00
Întâlnire cu actorul Şerban Pavlu
Marţi, 2 iulie 2019
UNATC „I.L. Caragiale”, Sala „Ileana Berlogea
ora 11.00
Ceremonia de acordare a titlului Doctor Honoris Causa regizorului Silviu Purcărete
Joi, 4 iulie 2019
Teatrul Metropolis, Sala Centenar
ora 16.00
Întâlnire cu actorul Marius Manole
Miercuri – Vineri, 3 – 5 iulie 2019
Sala Arcelor, ARCUB
orele 12.00 – 15.00
Master Class Andreas Manolikakis (Actors Studio Drama School – New York, SUA)
Sâmbătă, 6 iulie 2019
Sala Arcelor, ARCUB
orele 12.00 – 16.00
Master Class Denni Dennis (State Institute of Performing Arts – Sankt Petersburg, Rusia)
***
Teatrul Metropolis – Sala „Olga Tudorache” / Sala Centenar (Str. Mihai Emienscu, Nr.89)
Teatrul Bulandra – Sala „Liviu Ciulei” (Bulevardul Schitu Măgureanu, Nr. 1)
Teatrul Bulandra – Sala „Toma Caragiu” (Str. Jean Louis Calderon, Nr.76A)
ARCUB – Sala Arcelor (Str. Lipscani, Nr. 84-90)
UNATC „I.L. Caragiale” – Sala „Ileana Berlogea” (Str. Matei Voievod, Nr. 75-77)
Detalii despre eveniment, program, şcoli şi spectacole puteţi găsi pe www.arcub.ro, www.fistromania.ro şi pe pagina de Facebook a festivalului.

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top