Teatru

Programul Festivalului International de Teatru de la Oradea

Teatrul Regina Maria are deosebita plăcere de a anunţa desfăşurarea celei de-a II-a ediţii a Festivalului Internațional de Teatru Oradea (FITO).

heder-teatru-scurt-web1

Festivalul are loc la Oradea, în perioada 20 septembrie – 12 octombrie 2014 și este organizat de către Teatrul Regina Maria în parteneriat cu Fundația Culturală FITO, cu sprijinul Consiliului Judeţean Bihor, al Primăriei Municipiului Oradea, al AFCN și UNITER.
Festivalul Internațional de Teatru Oradea (FITO) cuprinde mai multe secțiuni: Festivalul de Teatru Scurt (21-28 septembrie, festival concurs aflat la cea de-a XX-a ediție – selecție realizată de criticul Ion Parhon), Festivalul de Teatru pentru Copii ARCADIA (ediția a II-a), Secțiunea Spectacole Invitate, Secțiunea Fringe și Secțiunea Școli de Teatru.
Program
Sâmbătă, 20 septembrie
· 11.00 – MUZICANȚII DIN BREMEN,adaptare dupa Frații Grimm de Ema Stere, regia artistică Attila Vizauer – Teatrul Țăndărică, București – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
· 13.00 – ULTIMUL DON QUIJOTE, scenariu liber inspirat de romanul lui Miguel de Cervantes, regia artistică Aurelian Bălăiță – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
· 17.00 – VISUL LUI BURATINO, regia artistică Megyes Labadi Eva – Teatrul Merlin, Timișoara – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
· STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
· 19.00 – BECKMANN, adaptare după Wolfgang Borhcert, regia artistică Monica Bordeianu – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Studio Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
Duminică, 21 septembrie
· Stand: carte de teatru
· 11.00 – PRINȚESA TURANDOT,basm teatral de Traian Savinescu după Carlo Gozzi şi Friedrich Schiller, regia artistică Traian Savinescu – Teatrul Ariel Târgu Mureș – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
· STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
· 16.00 – SEMINȚE SEMI, de Valeria Frabetti, regia artistică Valeria Frabetti – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
· 17.00 – PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureșși Colectiv A Cluj – Sala Arlus (CONCURS TEATRU SCURT)
· 18.00 – SEMINȚE SEMI – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
· 19.00 – LIFE SEQUENCES PROFILES, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
· 20.30 – ÎNARIPAȚII, spectacol stradal de Nuțiși Sorin Dorobanțu, Trupa Nuți și Sorin – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
· 21.00 – YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare – Casa de Cultură a Sindicatlor (CONCURS TEATRU SCURT)
· CENUȘA TIMPULUI, o producție Asociația Cultural Act, cu Teatrul de Balet Sibiu și Trupa Riff – Scena mobilă (INVITAT)
· VISUL ISOLDEI, de Lect. Univ. Dr. Bogdana Darie, regia artistică Alexandru Nastase, spectacol indepenedent realizat cu sprijinul UNATC I. L Caragiale (FRINGE)
Luni, 22 septembrie
· 17.00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
· 19.00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)
· 21.00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
· LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti (FRINGE)
· BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti (FRINGE)
Marți, 23 septembrie
· Conferință Teatrul Independent azi – Unteatru, Teatrul Mignon, Teatrul Artemotion
· 17.00 – CINCI ORE CU MARIO, de Miguel Delibes, regia artistică Mariana Cămărășan, Teatrul „Unteatru”, București (CONCURS TEATRU SCURT)
· 17.00 – JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE, Ansamblul Artistic Profesionist „Crișana”, Teatrul Regina Maria – Scena Mobilă (INVITAT)
· 19.00 – TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București – Sala Mare (INVITAT)
· 21.00 – PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
· 21.00 – DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Moara Răsărit (INVITAT)
· ELEVATOR, de Gabriel Pintiliei, regia artistică Dorin Boca – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
· BARTENDER BLUES, după Mihai Ignat, regia artistică Eugen Gyemant – Godot Cafe Teatru, Bucureşti (FRINGE)
Miercuri, 24 septembrie
· Lansare de carte – Zeno Fodor (Zeno Fodor – 80, Scrieri teatrale, Capriciu bizantin)
· 13.00 – CULORILE MUZICII, adaptare după Laurant van Weter, regia artistică Veronica și Cătălin Pătru – Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu – Sala Mare (ȘCOLI DE TEATRU)
· 17.00 – ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național Timișoara – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
· 19.00 – AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – Moara Răsărit (CONCURS TEATRU SCURT)
· 19.00 – SYSTEM FAILURE, un concept de Louse Baduel și Leslie Mannès, o producție Asbl Hirschkuh și Les Brigittines, Belgia (INVITAT)
· 21.00 – TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
· 21.00 – FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (INVITAT)
· O NOAPTE CU EDITH PIAF!, de Jean Cocteau, regia artistică Iulian Gliţă – Asociaţia Culturală Macaia, Bucureşti (FRINGE)
Joi, 25 septembrie
· Lansare revista de teatru Scena
· Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU
· 19.00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ
· 21.00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
· 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ
· ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea (FRINGE)
Vineri, 26 septembrie
· Lansare revista Teatrul AZI
· Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII
· 10.00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
· 11.30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)
· 17.00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
· 19.00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria  – Sala Mare (INVITAT)
· 21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
· 22.00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)
Sâmbătă, 27 septembrie
· 11.00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
· 17.00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
· 18.00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (OFF)
· 19.00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)
· 21.00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)
· DRAGONUL DE AUR, de Roland Schimmelphennig, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
· O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara (FRINGE)
· GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea (FRINGE)
Duminică, 28 septembrie
11.00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) 17.00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT) 18.00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT) 21.00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT) TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion (FRINGE) EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea (FRINGE)
Luni, 29 septembrie
19.00 – CEI CE NU UITĂ, un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Sala Mare (INVITAT)
Vineri, 3 octombrie
10.00 – GENESIS, Spectacol nonverbal după „Tragedia omului” de Madách Imre, regia artistică Gérard Schiphorst și Marije van de Sande – Teatrul „Szigligeti Ede”, Oradea – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
Sâmbătă, 4 octombrie
11.00 – DRAGONUL, de Liliana Gavrilescu, regia artistică Liliana Gavrilescu – Teatrul „Toma Caragiu”, Ploiești – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
Duminică, 5 octombrie
11.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) 17.00 – THE WOODEN CIRCUS, regia artistică Luis Montoto – Compania Karromato, Cehia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
Sâmbătă, 11 octombrie
11.00 – PUNGUȚA CU DOI BANI, după Ion Creangă, regia artistică Gabriel Apostol – Teatrul Prichindel, Alba Iulia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) 17.00 – TREI DARURI FERMECATE, de Edward Gordon Craig, regia artistică Cristian Pepino – Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale”, București – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
Duminică, 12 octombrie
11.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto –Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII) – PREMIERĂ 17.00 – O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE, de Radu Dinulescu, regia artistică Luis Montoto – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
LOCAȚIILE SPECTACOLELOR DIN FRINGE VOR FI ANUNȚATE ULTERIOR!

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top