Teatru

Programul Festivalului National de Teatru, 2013

fnt2013021 de spectacole : 49 de reprezentaţii x 16 săli de teatru = 10 zile de festival! Iată cum arată, în formulă aritmetică, cea de-a 23-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru, ce readuce, ca în fiecare toamnă, sărbătoarea pe scenele bucureştene, bucuroase de oaspeţi de soi. Li se alătură alte spaţii primitoare, aflate deja într-un tradiţional circuit al artelor în Capitală.
De vineri, 25 octombrie, şi până duminică, 3 noiembrie, FNT le propune spectatorilor o evadare din lumile virtuale, în care cu toţii ne refugiem adesea, şi revenirea la realitatea teatrală naţională de secol XXI, oferind un program de spectacole în care cifrele îşi recapătă importanţa autentică.
Important: spectacolul Teatrului Odeon cu Povestea soldatului de Charles-Ferdinand Ramuz, muzica: Igor Stravinski, dirijor: Tiberiu Soare, inclus în secţiunea Actorii, în prim-plan şi având-o ca protagonistă pe Dorina Lazăr, nu va fi prezent în festival din cauza unor deplasări în străinătate ale muzicienilor din orchestră. Vă invităm să-l vedeţi în cursul stagiunii.
Cât de curând, programul spectacolelor va fi completat cu cel al evenimentelor conexe (întâlniri, dezbateri, conferinţe, simpozioane, ateliere, expoziţii, lansări de carte), precum şi cu informaţii legate de vânzarea biletelor.

PROGRAMUL SPECTACOLELOR
Vineri, 25 octombrie 2013
– ora 17.00 // Cinemateca Union
Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
2h 15 min / Film
– ora 21.00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi
1h 35 min fără pauză / Legendele scenei
Sâmbătă, 26 octombrie 2013
– ora 17.00 şi 21.00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi
1h 35 min fără pauză / Legendele scenei
– ora 18.00 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu
Lear(a) de William Shakespeare, regia: Andrei Şerban, Teatrul „Bulandra” Bucureşti
2h fără pauză / Focus
Arta Actorului: Mariana Mihuţ

– ora 18.00 // Teatrul Evreiesc de Stat
Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
2h 20 min cu pauză / Teatrul de mâine
– ora 21.00 // Teatrul ACT
Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis
1h 50 min fără pauză / Actorii, în prim-plan
– ora 21.00 // ArCuB
Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB
1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan
Duminică, 27 octombrie 2013
– ora 17.00 şi 21.00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi
1h 35 min fără pauză / Legendele scenei
– ora 18.00 // Teatrul Mic
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea
2h 50 min cu pauză / Teatrul de mâine
– ora 18.00 // Teatrul Evreiesc de Stat
Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
2h 20 min cu pauză / Teatrul de mâine
– ora 18.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio
Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
3h cu două pauze / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 21.00 // ArCuB
Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB
1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan
– ora 21.00 // Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
Luni, 28 octombrie 2013
– ora 17.00 // Cinemateca Union
Nunta mută, regia: Horaţiu Mălăele, distribuit în România de Transilvania Film
1h 25 min / Film
– ora 18.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică
Conul Leonida faţă cu reacţiunea de I.L.Caragiale, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional Bucureşti
1h fără pauză / Focus
Arta Actorului: Mariana Mihuţ

– ora 18.00 // Teatrul Mic
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea
2h 50 min cu pauză / Teatrul de mâine
– ora 18.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio
Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
3h cu două pauze / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 19.00 // Cinemateca Union
Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
2h 15 min / Film
– ora 21.00 // Opera Naţională Bucureşti
Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
2h cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 21.30 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia
Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti
1h 30 min fără pauză / Caragiale, inevitabilul
Marţi, 29 octombrie 2013
– ora 14.00 // Cinemateca Union
Undeva la Palilula, regia: Silviu Purcărete, distribuit în România de Transilvania Film
2h 25 min / Film
– ora 17.00 şi 21.00 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu
Leonida Gem Session, adaptare după Caragiale în cădere liberă, regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
1h fără pauză / Caragiale, inevitabilul
– ora 18.30 // Opera Naţională Bucureşti
Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
2h cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 21.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio
Solitaritate, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
2h 10 min fără pauză / Teatrul de mâine
– ora 21.30 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia
Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti
1h 30 min fără pauză / Caragiale, inevitabilul
– ora 21.30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Muzica Teatrului, un proiect de Tibor Cari
1h 15 min fără pauză
Miercuri, 30 octombrie 2013
– ora 14.30 // Cinemateca Union
Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
2h 15 min / Film
– ora 17.30 şi 21.00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
2h 40min cu pauză / Caragiale, inevitabilul
– ora 18.00 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei
Căsătoria de N. V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul „Bulandra” Bucureşti
3h 10 min cu pauză / Focus
Arta Actorului: Mariana Mihuţ

– ora 19.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio
Solitaritate, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
2h 10 min fără pauză / Teatrul de mâine
– ora 19.00 // Godot Cafe-Teatru
Hai Iu Iu Nu Hey You You, concert remix-uri Maria Tănase, muzica Vlaicu Golcea, regia Radu Afrim (produs la Gala HOP, 2013)
– ora 21.30 // Teatrul ACT
Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis
1h 50 min fără pauză / Actorii în prim- plan
– ora 21.30 // UNTEATRU
Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
Joi, 31 octombrie 2013
– ora 14.30 // Cinemateca Union
Undeva la Palilula, regia: Silviu Purcărete, distribuit în România de Transilvania Film
2h 25 min / Film
– ora 18.00 şi 21.30 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu
Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 18.00 // Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan
Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
– ora 20.00 // Opera Naţională Bucureşti
Pescăruşul de A.P.Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara
3h 10 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 20.30 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei
Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
2h 30 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
Vineri, 1 noiembrie 2013
– ora 18.00 // Opera Naţională Bucureşti
Pescăruşul de A.P. Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara
3h 10 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 18.00 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei
Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
2h 30 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 18.00 // Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu
Scene din viaţa insectelor (mister psihedelic muzical)
de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 19.00 // Cinemateca Union
Nunta mută, regia: Horaţiu Mălăele, distribuit în România de Transilvania Film
1h 25 min / Film
– ora 20.00 // Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan
Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
– ora 22.00 // UNTEATRU
Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
Sâmbătă, 2 noiembrie 2013
– ora 17.00 // Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu
Scene din viaţa insectelor (mister psihedelic muzical)
de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 19.00 // Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio)
Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan
– ora 19.00 // Cinemateca Union
Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
2h 15 min / Film
– ora 21.00 // Teatrul de Comedie, Sala Nouă
Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti
1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine
– ora 21.30 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara
1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol
Duminică, 3 noiembrie 2013
– ora 17.00 şi 21.00 // Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictură
Beznă de mină de Csaba Székely, regia: Aba Sebestyén, Studioul Yorick şi Teatrul NaţionalTârgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
1h 40 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol
– ora 18.00 // Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio)
Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan
– ora 19.00 // Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei
Îngropaţi-mă pe după plintă de Paul Sanaev, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul „Bulandra” Bucureşti
3h 30 min cu pauză / Focus
Arta Actorului: Mariana Mihuţ

– ora 19.00 // Cinemateca Union
Undeva la Palilula, regia: Silviu Purcărete, distribuit în România de Transilvania Film
2h 25 min / Film
– ora 20.30 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara
1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top