Teatru

Programul oficial al Festivalului de teatru tanar Ideo Ideis, 2012

ideoideis2012c0Luni 13 august 2012 începând cu ora 20:00, vă invităm la gala de deschidere a Festivalului, pentru a ne fi alături şi a redescoperi împreună, ceea ce nouă ne place să numim „teatru tânăr”.
Ideo Ideis continuă tradiţia de a aduce în comunitate, în fiecare an, spectacole de teatru profesionist de la cele mai importante teatre din Bucureşti.
Anul acesta festivalul va găzdui spectacole de la Teatrul de Comedie – Crize, un spectacol în regia lui Vlad Cristache (vineri, 17 august 2012, ora 20:30), Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ – OO!, un spectacol în regia lui Alexandru Dabija (luni, 20 august 2012, ora 19:30) şi Familia Tót, un spectacol în regia lui Victor Ioan Frunză (joi, 16 august 2012, ora 20:30). În cadrul evenimentului mai puteţi viziona spectacolele Dragonul de aur (marţi, 14 august 2012, ora 20:30) şi Sub pământ, un spectacol de teatru oral despre minerii din Valea Jiului, în regia lui David Schwartz (miercuri, 15 august 2012, ora 20:30).
Reprezentaţiile spectacolelor vor avea loc la Casa de Cultură a Sindicatelor.
Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor şi pot fi achiziţionate în ziua evenimentului începând cu ora 16:00. Preţ întreg: 10 lei. Preţ redus (pensionari, elevi): 7 lei.
La spectacolul Dragonul de aur intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.
În cadrul festivalului vor fi şi două reprezentaţii adresate celor mici la care intrarea este gratuită, Zâna lacului – un spectacol de teatru de păpuşi (miercuri, 15 august 2012, ora 13:00, Casa de Cultură) şi Poveşti abramburite, un spectacol cu Marian Râlea (joi, 16 august 2012, ora 18:00, în parcul de lângă Primărie).
În zilele de 19, 20 şi 21 august 2012 vor avea loc reprezentaţiile celor 9 trupe de liceeni intrate în competiţia Ideo Ideis. (spectacole cu acces liber)
Mai multe detalii pe www.ideoideis.ro
Programul evenimentelor Festivalului de teatru tînăr Ideo Ideis
Luni, 13 august 2012
– 20:00-21:00 Gala de deschidere (Casa de Cultură)
Marţi, 14 august 2012
– 10:00-12:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 18:00-20:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 20:30-22:00 Dragonul de aur, UNATC – spectacol invitat (Casa de Cultură)
– 22:30-23:15 Seara povestitorilor – invitat Şerban Ţigănaş (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
Miercuri, 15 august 2012
– 10:00-12:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 13:00-14:00 Zâna Lacului – spectacol pentru copii (Casa de Cultură)
– 18:00-20:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 20:30-22:00 Sub pământ – spectacol invitat (Casa de Cultură)
– 22:30-23:15 Seara povestitorilor – invitat Cristian Lascu (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
Joi, 16 august 2012
– 10:00-12:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 16:00-18:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 18:00-19:00 Poveşti abramburite – spectacol pentru copii (Parc Primărie)
– 20:30-22:45 Familia Tót, CCUNB – spectacol invitat (Casa de Cultură)
Vineri, 17 august 2012
– 10:00-12:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 18:00-20:00 Spectacol clovnerie (Parc Primărie)
– 20:30-22:00 Crize, Teatrul de Comedie – spectacol invitat (Casa de Cultură)
– 22:30-23:30 Seară de scurt metraje NEXT (Casa de Cultură)
Sâmbătă, 18 august 2012
– 11:00-12:30 Masterclass – invitat Marcel Iureş, moderator Cătălin Ştefănescu (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
– 14:30-16:30 Masterclass – invitaţi Medeea Marinescu / Vlad Zamfirescu / Marius
Manole / Andi Vasluianu, moderator Cătălin Ştefănescu (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
– 16:30-18:00 Vernisaj Ideo Ideis (Muzeul Judeţean)
– 19:30-21:00 Miezul verii la miază vest, UNATC – spectacol invitat (Primărie)
– 21:30-22:15 Seara povestitorilor – invitat Alexandru Tomescu (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
Duminică, 19 august 2012
– 12:00-13:00 Visul unei nopţi de vară, Noi (Constanţa) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 15:00-16:00 Sssst!, Drama Club (Botoşani) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 16:30-17:30 7 dintr-o lovitură, Brainstorming (Bucureşti) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 19:30-20:30 Momâia – spectacol invitat (Casa de Cultură)
– 21:00-22:30 Cinemateca târzie – invitat Andrei Gorzo (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
Luni, 20 august 2012
– 11:00-12:00 Aleea Soarelui, Zorba (Bucureşti) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 12:30-13:30 Copii la instanţa Shakespeare, BonTon (Iaşi) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 15:00-16:00 Graffiti. Fotografii de familieACT (Bacău) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 16:30-17:30 Duş nervos, CACCA „Carmen Saeculare” (Piatra Neamţ) – spectacol competiţie(Casa de Cultură)
– 19:30-20:30 OO!, Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ – spectacol invitat (Casa de Cultură)
– 21:00-23:30 Cinemateca târzie – invitat Tudor Giurgiu (EVENIMENT CU CIRCUIT ÎNCHIS)
Marţi, 21 august 2012
– 11:00-12:00 Veşnicie provizorieGong (Roman) – spectacol competiţie (Casa de Cultură)
– 12:30-13:30 Deşteptarea primăverii, Atelierul de Teatru (Botoşani) – spectacol competiţie(Casa de Cultură)
– 20:30-22:00 Gala de închidere (Casa de Cultură)

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top