Teatru

Programul UnderCloud, 2013 – Festival de Teatru Independent (de orice)

UnderCloud-2013_AfisulÎn perioada 20 – 31 august 2013, cea de-a şasea ediţie UNDERCLOUD aduce la un loc 28 de spectacole, cele mai bune producţii ale teatrelor independente din ţară, care vor intra în competiţie pentru premiile festivalului. Sala Horia Bernea (NCRR), Clubul Ţăranului şi curtea Muzeului Naţional al Ţăranului Român din Bucureşti se vor afla în fiecare seară, timp de 12 zile, sub umbra necesară a norului de teatru proaspăt.
Programul festivalului
Ziua 1 – Marţi, 20 august 2013
– ora 19.30 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Măscăriciul după A.P. Cehov (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Horaţiu Mălăele, Nicolae Urs / Regia: Horaţiu Mălăele
– ora 21.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Mecanica inimii după Mathias Malzieu (spectacol lectură, durata: 1 oră şi 10 minute)
Cu: Maia Morgenstern, Medeea Marinescu, Marian Râlea, Marius Manole, Vlad Zamfirescu
Ziua 2 – Miercuri, 21 august 2013
– ora 19.30 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Zic Zac, un spectacol de Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin.
– ora 21.00 Aer liber (Curtea interioară)
Omul Pescăruş sau Drumul spre frumos după nuvela Pescăruşul Jonathan Livingstone de Richard Bach. (Durata: 1 oră)
Acrobaţii trupei Xtreme şi actorii Marius Manole, Cristi Iacob, Vitalie Bichir, Gabriela Iacob,Carla-Maria Teaha / Coregrafia: Doru Mois. / Scenariul şi regia: Chris Simion
Ziua 3 – Joi, 22 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
dontcrybaby de Catinca Drăgănescu. după Scufiţa Roşie de Fraţii Grimm (Durata: 1 oră şi 20 minute)
Cu: Conrad Mericoffer, Ştefan Huluba, Nicoleta Lefter, Camelia Pintilie, Cristina Drăghici, Silvian Vâlcu / Regia: Eugen Jebeleanu
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Fă-mi loc de Anthony Michineau (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Medeea Marinescu şi Marius Manole / Regia: Radu Beligan
Ziua 4 – Vineri, 23 august 2013
– ora 19.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Shot după autori americani contemporani (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Andreea Mateiu, Andrei Mateiu, Andreea Bibiri/Florina Gleznea, Rolando Matsangos / Direcţia scenică: Andreea Bibiri
– ora 20.30 Aer liber (Curtea interioară)
Clasa noastră de Tadeusz Slobodzianek (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Gabriela Sandu, Ilona Brezoianu, Mădălina Craiu, Ionuţ Niculae, Alin Stan, Andrei Cătălin, Costin Dogioiu, Dragoş Olaru, Iany Panait, Alecsandru Dunaev. / Regia: Simona Măicănescu.
– ora 22.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Kairos, un spectacol de Krista Sandu (Durata: 30 minute)
Cu: Răzvan Stoian, Dana Marineci, Andrei Iancu, Irina Ştefan, Victor Ţăpeanu, Krista Sandu
Ziua 5 – Sâmbătă, 24 august 2013
– ora 19.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Infanta de Saviana Stănescu (Durata: 1 oră)
Cu: Adriana Bordeanu. / Regia: Liana Ceterchi.
– ora 19.30 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Comedie neagră după Peter Shaffer (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Mădălin Mandin, Andreea Samson, Ana Maria Lazăr, Alina Popescu, Marius Chivu, Mihai Smarandache, Istvan Teglas / Regia: Cosmin Alexandru Purice
– ora 21.00 Sala Mica (Clubul Ţăranului)
Vive le funny jazz – 2 Ladies Orchestra sau două voci-două piane (Durata: 1 oră)
Cu: Anca Sigartău şi Manuela Cara (Canada)
Ziua 6 – Duminică, 25 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Zelda Fitzgerald / The Last Flapper de William Luce (Durata: 1 oră şi 20 minute)
Cu: Ioana Pavelescu / Regia: Liana Ceterchi
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Fragil după Neil LaBute (Durata: 1 oră şi 20 minute)
Cu: Andreea Grămoşteanu, Radu Iacoban, Mirela Zeţa, Marin Grigore / Regia: George Dogaru
Ziua 7 – Luni, 26 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Iubitul meu… Leonard după viaţa lui Leonard Cohen (Durata: 55 minute)
Cu: Diana Giubernea / Regia: Mona Gavrilaş
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Ibrahim şi Florile Coranului, după Eric Emmanuel Schmitt (spectacol lectură, Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: AG Weinberger, Vlad Logigan, Vlad Zamfirescu, Lia Bugnar, Aylin Cadir / Regia: Chris Simion
Ziua 8 – Marţi, 27 august 2013
– ora 19.30 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Mă mut la tata de Andreas Petrescu (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Adriana Trandafir, Gabriel Fătu, Andreas Petrescu, Adrian Păduraru / Regia: Gelu Colceag
– ora 21.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Bella şi Cavalerul, de Oliver Emanuel (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Ioana Anastasia Anton, Tudor Aaron Istodor, Lucian Iftime / Regia: Vladimir Anton
Ziua 9 – Miercuri, 28 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Aggressive mediocrity, de Catinca Drăgănescu (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: George Albert Costea, Sorina Ştefănescu, Vlad Udrescu, Cristina Drăghici, Ionuţ Oprea / Regia: Catinca Drăgănescu
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Un bărbat şi mai multe femei, de Leonid Zorin (Durata: 1 oră şi 45 minute)
Cu: Magda Catone, Claudiu Bleonţ / Regia: Magda Catone, Claudiu Bleonţ
– ora 21.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Aleluia, de Valentin Nicolau (spectacol lectură) + conferinţă neconvenţională cu Valentin Nicolau despre rolul teatrului ca instrument cultural şi social (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Ziua 10 – Joi, 29 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
LSD Theatre Show, de Christopher Durang (Durata: 1 oră şi 15 minute)
Cu: Isabela Neamţu şi Matei Chioariu / Regia: Horia Suru
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
Cină cu prieteni de Donald Margulies (Durata: 1 oră şi 45 minute)
Cu: Vlad Zamfirescu, Cerasela Iosifescu, Marius Cordoş, Nadiana Sălăgean / Regia: Claudiu Goga
– ora 22.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Pisica verdede Elise Wilk (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Diana Roman, Rareş Andrici, Anghel Damian, Mihai Cojocaru, Irina Antonie, Iulia Chiochină / Regia: Cristi Juncu
Ziua 11 – Vineri, 30 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Copilul divin, după Pascal Bruckner (spectacol lectură, Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Cristi Iacob, Ilinca Goia, Gabriela Iacob, Vitalie Bichir, Alina Teianu, Gabriel Fătu
– ora 21.00 Sala Mare (Sala de Cinema „Horia Bernea”)
7 dintr-o lovitură, de Lia Bugnar (Durata: 1 oră şi 30 minute)
Cu: Marius Manole, Lia Bugnar, Ilinca Manolache, Maria Obretin, Andrei Runcanu, Anghel Damian, Nicoleta Lefter, Cătălin Babliuc / Regia: Lia Bugnar
– ora 22.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Omul pernă, de Martin McDonagh (Durata: 2 ore)
Cu: Rareş Andrici, Cosmin Dominte, Tudor Andronic, George Lepădatu / Regia: Florin Grigoraş
Ziua 12 – Sîmbătă, 31 august 2013
– ora 19.30 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Diavolul e politic corect, de Savatie Bastovoi (spectacol lectură, Durata: 1 oră)
Cu: Magda Catone, Andrei Runcanu, Carol Ionescu
– ora 21.00 Sala Mică (Clubul Ţăranului)
Aylin Cadir (teatru-concert, Durata: 1 oră)
Aylin & The Lucky Charms
Biletele se găsesc la Clubul Ţăranului şi online pe www.bilete.ro. Pentru informaţii şi rezervări puteţi suna la 0727.100 856 sau ne puteţi contacta pe www.daya.ro. Cost bilet: 35 lei
Premiile Festivalului de teatru Undercloud, 2013
– Premiul pentru cel mai bun spectacol
– Premiul Undercloud – pentru originalitate şi inovaţie
– Premiul pentru regie
– Premiul pentru cea mai bună actriţă
– Premiul pentru cel mai bun actor
*) Menţiune: Spectacole lectură din festival au ca scop promovarea dramaturgiei contemporane sau a dramatizărilor realizate după texte necesare din literatura actuală şi nu intră în concurs.
Directorul Festivalului: Chris Simion, regizor & scriitor
Director Executiv: Carla-Maria Teaha, PR, actriţă
Director de Program: Marius Zarafescu, teatrolog
Producători: Compania de Teatru D’ AYA şi Marla Image Boutique
Recomandat: de Radio Guerrilla
Promovat de: 24 FUN, Romania Liberă, Academia Caţavencu, Elle, IQads, Realitatea.net, LiterNet.ro, Ziarul Metropolis.ro, 121.ro, Port.ro, Observatorul Cultural, metropotam.ro, All Hollow, DecatoRevistă, bazavan.ro, Forbes, yorick.ro.
Premii oferite de: Radio Guerrilla, Pescariu Sport & Spa, Vitantis, PadinaFest, Blue Air, Sora & Asociaţii, Editura Nemira.
Sponsor principal: Beck’s
Sponsori: Raiffeisen Bank, Aqua Carpatica.

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top