Teatru

Selecţia oficială a spectacolelor Festivalului Naţional de Teatru, 2014

Criticul Marina Constantinescu, directorul artistic al Festivalului Naţional de Teatru (FNT), anunţă selecţia oficială a spectacolelor ediţiei cu numărul 24.

festivalul-national-de-teatruFestivalul Naţional de Teatru este organizat de UNITER, Ministerul Culturii, Primăria municipiului Bucureşti şi ARCUB. Evenimentul va avea loc în perioada 24 octombrie – 2 noiembrie 2014, la Bucureşti.
Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia şi scenografia Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Cabaret de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara
Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti
De vînzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti
Familia Tót de Örkeny István, regia Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia Radu Beligan, Godot-Cafe Teatru
Furtuna după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, Teatrul Naţional Bucureşti
În trafic – un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti
Mazl-Tov… And Justice For All! de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
Mozart steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Noul locatar de Eugène Ionesco, regia Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare
Noul locatar de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti
Oidip – scenariu original şi regia de Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Parallel – un spectacol de Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, coproducţie GroundFloor Group şi ColectivA, Cluj
Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti
Profu’ de religie de Mihaela Michailov, regia Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Revizorul de N.V. Gogol, regia Felix Alexa, Teatrul Naţional Bucureşti
Rinocerii de Eugène Ionesco, regia Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti
Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti
Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon Bucureşti
Trilogia belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea
Viaţa-i mai frumoasă după ce mori de Mihai Măniuţiu, regia Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu-Secuiesc
Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
6 din 49 de György Spiró, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti
In memoriam – Aureliu Manea: Spectacolul Trilogia Aureliu Manea (după texte de Aureliu Manea: Penelopa rămâne îngândurată, Repetiţia de teatru, Zâna de la răsărit) regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Director artistic şi selecţioner al FNT,
Marina Constantinescu

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top