Special

Sibiul gazduieste in octombrie Univercity Fest

sibiul-octombrie-univercity-festSăptămâna aceasta aduce la Sibiu prima ediţie a Univercity Fest. Evenimentul va avea loc în perioada 17 – 20 octombrie şi va reuni trupe de teatru tânăr, conferinţe şi ateliere de lucru.
Univercity Fest este un festival organizat în întregime de tineri pentru tineri. Construit în jurul temei „Expresivitate”, programul festivalului reuneşte peste 28 de evenimente ce oferă şansa tinerilor sibieni de a se exprima liber prin intermediul artelor. Festivalul se dezvoltă pe baza creativităţii şi ideilor unice ale tinerilor participanţi care au şansa de a-şi dezvolta potenţialul într-un mediu ce promovează educaţia prin participare. Proiectul adună, aşadar, energiile studenţilor sibieni într-o manifestare culturală ce îi defineşte ca generaţie.
Obiectivul nostru este de a ne asigura că tinerii, indiferent de abilităţi şi pregătire, au acces la evenimente artistice de calitate.”, a declarat Alexandru Verzescu, coordonatorul acestui proiect. Programul de spectacole din acest an propune un adevărat maraton teatral, zilele de vineri şi sâmbătă fiind organizate ca o gală a masteranzilor Departamentului de Teatru, unde publicul va vota pentru cele mai bune spectacole. Agenda de evenimente include, de asemenea, o serie de ateliere şi conferinţe susţinute de actorul Marian Râlea, scriitoarea şi regizoarea Chris Simion, preotul Constantin Necula, regizorul Bogdan Sărătean, jurnalistul Radu Nechit, coregrafa Adriana Bârză, actriţa Doriana Tăut şi pictoriţa Daniela Levai. Ultima zi de festival este dedicată teatrului independent şi se va încheia, de asemenea, cu ceremonia de premiere a studenţilor actori.
Univercity Fest este un eveniment organizat de Asociaţia „Teatrul Vostru”, în parteneriat cu Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu şi Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, cu sprijinul Centrului de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului (CAVAS), Biblioteca Judeţeană ASTRA şi Institutul Confucius din Sibiu.

PROGRAMUL DE EVENIMENTE AL FESTIVALULUI
joi, 17 octombrie 2013
– ora 12:00
la Biblioteca Judeţeană ASTRA din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
conferinţă de presă
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 13:30
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
WORKSHOP MIŞCARE
atelier condus de Adriana Bârză
durata aproximativă: 1h15min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 15:00
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
WORKSHOP „ÎN CULISELE FILMULUI – PRIMUL MEU ROL ÎN FAŢA APARATULUI DE FILMAT”
atelier condus de Radu Nechit
durata aproximativă: 1h30m
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 17:00
la Sala 4 din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
WORKSHOP DE PICTURĂ
atelier condus de Levai Daniela
durata aproximativă: 2h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 19:00
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
WORKSHOP DE TEATRU DESCOMPUS
atelier condus de Doriana Tăut
durata aproximativă: 1h30m
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 21:00
la Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
MELODIE VARŞOVIANĂ de Leonid Zorin, – spectacol nerecomandat celor sub 12 ani –
COORDONATORI ARTISTICI: Veronica şi Cătălin Pătru; DISTRIBUŢIA: Alexandra Ceaca, Constantin Podu, Teodora Voineagu
durata aproximativă: 1h20min
preţ bilete: 10 lei; 5 lei
– ora 22:30
CLUBUL FESTIVALULUI la Crama Naţional (la Don’ Titi)
vineri, 18 octombrie 2013
– ora 11:00
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
CONFERINŢĂ – TEATRUL CA BUCURIE ŞI IZVOR DE FORMARE UMANĂ
conferinţă susţinută de Preotul Constantin Necula
durata aproximativă: 1h
– ora 13:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega
one woman-show cu Andrada Grosu (Departamentul de Artă Teatrală, Master anul II)
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 15:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
CHITARISTUL
după un text de Jon Fosse
one man-show cu Claudiu Fălămaş (Departamentul de Artă Teatrală, Master anul II)
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 17:30
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
TEMĂ ŞI SUPRATEMĂ/ TEATRU LA TARABĂ
întâlnire cu Marian Râlea
workshop susţinut alături de masteranzii anului I (Departamentul de Artă Teatrală)
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 18:30
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
ÎNTÂLNIRE CU CHRIS SIMION
workshop
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 21:00
la Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
CUTIA DE CARTON de Clément Michel
PROFESORI COORDONATORI: Şerban Puiu, Ana Mujat şi Codruţa Vasiu; ASISTENŢĂ PROIECT: Cristina Reştea; TRADUCERE: Diana Nechit; SCENOGRAFIE: Claudiu Nicodim; DISTRIBUŢIA: Alexandru Dobriţa, Cristian Ioan Timbuş, Maria Nicoleta Soilică, Andrei Tudor Răileanu, Ana Maria Vereş, Alexandra Ioana Şerban, Anton Cristian Balint
durata aproximativă: 1h30min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 22:30
CLUBUL FESTIVALULUI la Crama Naţional (la Don’ Titi)
sâmbătă, 19 octombrie 2013
ora 16:00
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
ŞI FLUTURII SUNT LIBERI de L. Gershe
REGIA: Marian Râlea
spectacol susţinut de masteranzii Departamentului de Artă Teatrală şi actorii Asociaţiei „Teatrul Vostru”
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 17:10
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
SCRISOAREA UNEI NECUNOSCUTE de S. Zweig
spectacol susţinut de Mihaela Săndulescu (Departamentul de Artă Teatrală, master II)
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 18:30
la Sala „Virgil Flonda” din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
HANDMADE, spectacol de pantomimă, clovnerie şi imagine
REGIA: Veronica şi Cătălin Pătru; CU: Constantin Podu
durata aproximativă: 1h05min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 20:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
A FI SAU A NU FI BUFON după texte de Matei Vişniec, F.M. Dostoievski, A.P. Cehov
spectacol premiat la GALA  TÂNĂRULUI ACTOR la categoria cel mai bun actor
ONE MAN SHOW DE ŞI CU Ioan Paraschiv (Departamentul de Artă Teatrală, Master II)
durata aproximativă: 45min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 21:00
la Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
GALA MASTERANZILOR – COMPETIŢIE
PROFESORUL DE FRANCEZĂ de Tudor Muşatescu
COORDONATOR ARTISTIC: Florin Coşuleţ; IMAGINE: Daniel Munteanu; DISTRIBUţIA: Alexandru Malaicu, Andrada Poplăcean/Diana Nit, Diana Moraru/ Ştefana Geleriu, Andrada Grosu, Constantin Podu, Claudiu Fălămaş
durata aproximativă: 1h15min
preţ bilete: 10 lei; 5 lei
– ora 22:30
CLUBUL FESTIVALULUI la Crama Naţional (la Don’ Titi)
duminică, 20 octombrie 2013 – ziua teatrului independent
– ora 11:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
EU ŞI CELĂLALT – NOSTALGIA FUNCŢIEI SACRE A ACTORULUI workshop susţinut de Bogdan Sărătean
durata aproximativă: 1h30min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 15:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
COUP DE FOUDRE
spectacol susţinut de TEATRUL VOSTRU  în parteneriat cu Lectoratul Francez
durata aproximativă: 45min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 16:00
la Atrium Cafe
GUNOIERUL
de Mimi Branescu spectacol susţinut de TEATRUL VOSTRU
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 17:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
PROGRAM SPECIAL
Institutul Confucius – Sibiu
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 18.00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
TEATRUL INDEPENDENT – VIITOR SAU TRECUT?
întâlnire cu Marian Râlea şi Chris Simion
durata aproximativă: 1h
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 19:00
la Sala Festivă, Biblioteca Judeţeană ASTRA
URSUL de A.P. Cehov
REGIA: Marian Râlea; spectacol susţinut de TEATRUL VOSTRU
durata aproximativă: 45min
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 21.00
la Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
ROMEO ŞI JULIETA de William Shakespeare
REGIA: Bogdan Sărătean; TRADUCERE: Anca Tomuş; DRAMATURGIA: Bogdan Sărătean; MUZICA ORIGINALĂ: MC Matli şi Claudiu Fălămaş; LIGHT DESIGN: Iancu Ungureanu; DISTRIBUŢIA (în ordine alfabetică): Anton Balint, Paul Bondane, Claudiu Fălămaş, Andrada Grosu, Alexandru Malaicu, Iulia Popa, Andrada Poplăcean, Tudor Răileanu, Călin Roajdă, Mihaela Şandru, Alexandra Şerban
durata aproximativă: 1h30min
preţ bilete: 10 lei; 5 lei
– ora 23:00
la Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
FESTIVATEA DE DECERNARE A PREMIILOR
intrarea liberă, în limita locurilor disponibile
– ora 23:30
CLUBUL FESTIVALULUI la Crama Naţional (la Don’ Titi)

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top