Film

Weekend cu filme pentru copii și părinți la festivalul KINOdiseea

Festivalul KINOdiseea se desfășoară până pe data de 22 noiembrie, la Cinemateca Eforie, Cinema Elvire Popesco și Hollywood Multiplex București Mall, din București.

le petit prince

Printre titlurile care nu trebuie ratate în ultimele zile de festival se numără premiera filmului de animație “Micul Prinț”, lungmetrajul franțuzesc nominalizat la Cannes, “Girlhood”, filmul de animație nominalizat la Oscar, “The Secret of Kells” și o capodoperă a animației franceze “Le Roi et l’Oiseau”, filmul  care i-a influențat cariera marelui animator japonez Hayao Miyazaki.
Micul Prinț / Le Petit Prince, considerat drept unul dintre cele mai scumpe filme franțuzești de animație realizate vreodată (a beneficiat de un buget de optzeci de milioane de dolari), este regizat de Mark Osborne (de la studiourile Pixar, a regizat și “Kung Fu Panda”), cu un scenariu scris de Irena Brignull (“The Boxtrolls”, studioul Laika) și Bob Persichetti (studiourile Disney, a scris scenariile pentru “Tarzan”, „Mulan” și „Puss in Boots”). Micul Prinț este Riley Osborne, chiar fiul regizorului, Marion Cottilard personifică trandafirul, șarpele din deșert este Benicio Del Toro, vulpea este James Franco, Ricky Gervais este omul care râvnește la aplauzele unui public inexistent, plus alte personaje interpretate de Rachel McAdams, Paul Giamatti, Jeff Bridges, Paul Rudd.
Girlhood / Bande de filles, filmul care a deschis secțiunea Quinzaine des Realisateurs la Festival de Cannes, câștigător al premiilor pentru cel mai bun film și cea mai bună cinematografie la Stockholm Film Festival, a fost selectat la Sundance Film Festival 2015 în cadrul secțiunii Spotlight și a fost nominalizat pentru 4 premii César.
Trailer https://youtu.be/EyE6E0QEjY8

secret of kells

Brendan și secretul din Kells / The secret of Kells, primul film de animație al regizorului irlandez Tomm Moore, nominalizat la premiile Oscar în 2010, îl are în prim plan pe Brendon, un băiat ce locuiește într-o așezare medievală. Așezarea e condusă de abatele Cellach, unchiul lui Brandon. Totul se schimbă într-o zi când în micuța așezare vine fratele Aidan aducând cu el o carte plină de magie și putere. Din pacăte cartea nu e terminata si puterea ei nu este completă. Cartea ar trebui să îi scape pe locuitorii acelor locuri de atacurile barbare. Brandon încearcă să îl ajute pe Aidan să-și termine cartea. Pentru acest lucru trebuie să părăsească siguranța zidurilor pentru a se aventura în padurea magică, unde Brandon o întâlnește pe Aisling, o fată ce are puterea de a se transforma în lup.

yellowbird

Filmul regizorului francez Paul Grimault, Le Roi et l’Oiseau / Regele și Pasărea Cântătoare, considerat o operă de artă a animației franceze, este bogat în referințe istorice și culturale și a avut o profundă influență asupra filmelor lui Hayao Miyazaki, vizibilă în animații precum The Castle of Cagliostro sau Castle in the Sky Movie. Filmul este programat joi, 19 noiembrie, ora 10.00, la Cinemateca Eforie (intrare liberă) și duminică, 22 noiembrie, ora13.00, Cinema Elvire Popesco.
Facebook: https://www.facebook.com/kinodiseea
Program: http://kinodiseea.ro/program-evenimente
Bilete: http://eventbook.ro/program/asociatia-culturala-metropolis

PROGRAM INTEGRAL
Joi, 19 noiembrie
Cinemateca Eforie
10:00 – Regele și pasărea cântătoare / Le Roi et l’Oiseau, +5, dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimee, Țara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez
12:00 – Micul Prinț / Le Petit Prince, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cottilard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, țară: Franța, dublat în limba română
14:00 – Kick it!, +10, Regia:  Katarina Launing, Țara: Norvegia, Premii: Mențiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
17:00 – Labyrinthus, +12, Regia: Douglas Boswell, Țara: Belgia, Premii: Golden Gryphone la Giffoni Film Festival, Youth Award at Sao Paolo IFF, premiera mondială la Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
19:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
Cinema Elvira Popescu
10:00 – Lăbuș / Paw, +7, Regia: Robert Pejo, Țara: Ungaria, Premii:International Children Jury’s Award at Schlingel ICFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Hollywood Multiplex
10:00 – Zarafa, +8
12:00 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
19:00 – Orchestra reciclată / Landfill Harmonic, +14, documentar, Regia: Brad Allgood și Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera națională
Vineri, 20 noiembrie
Cinema Eforie
10:00 – Bamse și orașul hoților, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius
12:00 – Păsări călătoare, +7, Regia: Olivier Ringer, Țara: Franța, Belgia, Premii: Best Film at Montreal ICFF and Zlin ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
14:00 – Lăbuș / Paw, +7, Paw, +7, Regia: Robert Pejo, Țara: Ungaria, Premii:International Children Jury’s Award at Schlingel ICFF, Competiție, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
19:00 – Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Elvira Popescu
10:00 – Kick it!, +10, Regia:  Katarina Launing, Țara: Norvegia, Premii: Mențiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Sâmbătă, 21 noiembrie
Cinema Eforie
13:30 – Inventatorul de jocuri / The Games Maker, +8, Regia:  Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Țara: Italia, Argentina, Premii:Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română
15:30 – Lola pe vaporaș, +7, Regia: Thomas Heinemann, Țara: Germania, Premii: Audience Award for Best Feature Film & Children’s Jury Award for Best Live Action in Seattle IFF 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
17:00 – Tim robotul incredibil, +7, Regia: Rolf Van Eijk, Țara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival
19:00 – O minte sclipitoare / A brilliant young mind, +14, secțiunea Teenagers in Focus, Regia: Morgan Mathews, Cu: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Ţara: Marea Britanie, +14
Cinema Elvira Popescu
14:00 – Pene Galbene / Yellowbird, +5, dublat în limba română, Regia: Christian De Vita, Cu: Seth Green, Dakota Fanning, Țara: Franta, Premii: Global premiere at TIFF Kids Toronto 2015, *dublat în limba română, *proiectat cu sprijinul Intercom Film, dublat în limba română
16:00 – Brendan și secretul din Kells / The Secret of Kells, +5 (dublat în limba română), Regia: Tomm Moore, Nora Twomey, Cu: Evan McGuire, Brendan Gleeson, Țara: Irlanda, Belgia, Franta, Premii: Nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun film animat, Premiul publicului la Annecy IAFF, în competiție la Premiile Academiei Europene de Film, *proiectat cu sprijinul Clorofilm, dublat în limba română
Duminică, 22 noiembrie
Cinema Eforie
11:00 – Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Țara: Franța, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secțiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
13:30 – Micul Prinț, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cottilard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, țară: Franța
15:30 – Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Alexander Karpilovski, Țara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română
17:00 – Cei șapte corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Țara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
19:00 – Gala de premiere, proiecție film Curcubeul / Rainbow, +7, Regia: Nagesh Kukunoor, Țara: India, Premii: Grand Prix and of the Generation Kplus International Jury and Crystal Bear at Berlinale 2015, * Proiectat cu subtitrări în română și engleză
Cinema Elvira Popescu
13:00 – Regele și pasărea cântătoare, +5 dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimee, Țara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez, dublat în limba română
14:30 – Inventatorul de jocuri, +8, Regia:  Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Țara: Italia, Argentina, Premii:Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră națională, * Proiectat cu subtitrări în română
Festivalul Internaţional de Film pentru Copii Kinodiseea, membru al Asociației Europene a Filmului pentru Copii (ECFA), este organizat de Asociaţia Culturală Metropolis, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, al Uniunii Cineaştilor din România, al Primăriei Sectorului 5, Uniunii Europene, prin programul Europa Creativa – Media și al Institutului Francez din București.

Lasa un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top